10.01.2003 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělcům příslib nestačí

Vláda zatím neuvažuje o poskytnutí záruk agrárním organizacím, že po vstupu České republiky do Evropské unie dorovná ze státního rozpočtu přímé platby českým zemědělcům do výše 55 procent, jak jí to umožňují dohody z prosincového summitu v Kodani. Řekl to tento týden ministr zemědělství Jaroslav Palas s tím, že podle jeho názoru je dostatečnou zárukou veřejný příslib premiéra Vladimíra Špidly.

po summitu uvedl, že vláda udělá vše pro to, aby zemědělce převedla přes přechodné období. „Určitě nehodláme podepsat nějaký bianko šek,“ dodal ministr.
Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského však veřejný příslib premiéra jako záruka určitě nestačí a za jedinou možnou garanci dorovnávání přímých plateb považuje zákon. „Zákonná norma totiž zajistí, aby vydání prostředků do zemědělství při hlasování o rozpočtu například nezamítl parlament,“ vysvětlil.
Také Agrární komora ČR usiluje o to, aby povinnost státu dorovnávat zemědělcům po vstupu do unie přímé platby byla uzákoněna v připravované novele zákona o zemědělství. Řekl to tajemník komory Jan Záhorka s tím, že pokud by se nepodařilo tuto povinnost do novely prosadit, budou zřejmě zemědělci muset dorovnání přímých plateb na vládě vynutit. „Zemědělci potřebují především jistotu a tu dnes nemají. Lidi totiž příliš nevěří, že se najdou ve státním rozpočtu prostředky pro zemědělství,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down