22.07.2004 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělská produkce v Česku klesá

Podíl hrubé zemědělské produkce ve stálých cenách podle údajů Ministerstva zemědělství vloni klesl na 4,2 procenta ze 7,5 procenta v roce 1991. Do poklesu produkce v zemědělství se promítly poslední dva neúrodné roky, soudí předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Poukázal také na snížení výroby v živočišné výrobě, kde se produkuje méně hovězího a vepřového masa i mléka. Saldo agrárního obchodu je stále záporné, a Česko se tak stává závislé na dovozech, například ve vepřovém mase, dodal předseda.

V rámci nových členských zemí Evropské unie je podíl zemědělství na HDP v České republice nejnižší, v letech 2000 až 2003 klesl ze 4,8 na 4,2 procenta. Loni činila hrubá zemědělská produkce v cenách roku 1989 zhruba 67 miliard korun, což představuje meziroční pokles o 7,6 procenta, zatímco v roce 1989 zemědělská výroba přesahovala 108 miliard korun. Rostlinná produkce přitom kvůli nepřízni počasí klesla o 13,4 procenta a živočišná produkce o 2,9 procenta.
Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, v českém zemědělství pracuje asi 163 000 pracovníků, z toho zhruba třetina ve věku 50 až 59 let. Jen 65 procent těchto lidí ale je v odvětví na plný úvazek. Počet zaměstnanců odvětví se trvale snižuje. Proti roku 1989 je podle Jirovského zhruba čtvrtinový. Předseda soudí, že úbytek bude pokračovat, protože mzdy v zemědělství jsou nízké.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down