06.02.2007 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělská výroba opět klesla

Produkce masa i mléka vloni opět poklesla. V minulém roce zemědělci v ČR vyrobili 630.794 tun masa v jatečné hmotnosti, což bylo o 2,3 procenta méně než v roce 2005. Vepřové přitom tvořilo 53,1 procenta, hovězí včetně telecího 12,6 procenta a drůbeží 34,3 procenta. Nákup mléka do mlékáren loni představoval 2,3 miliardy litrů. Proti předchozímu roku tak klesl o 5,9 procenta. Jen v posledním čtvrtletí klesla výroba masa meziročně o 3,7 procenta a nákup mléka se snížil o 2,7 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Výroba vepřového masa se loni proti roku 2005 snížila o 0,8 procenta. Produkce klesala ve všech čtvrtletích s výjimkou druhého, kdy mírně stoupla, a to o 1,6 procenta. Farmářské ceny jatečných prasat přitom meziročně klesaly. Pouze v srpnu, září a říjnu se mírně oživily. Průměrná cena jatečných prasat se snížila proti roku 2005 o 1,9 procenta. Loni byla podle ČSÚ jatečná prasata I. třídy jakosti nakupována za průměrnou cenu 31,81 koruny za kilogram v živé hmotnosti a 41,22 koruny za kilogram v jatečné hmotnosti.
Produkce hovězího a telecího masa se snížila meziročně o 1,6 procenta, přičemž k nejvyššímu poklesu došlo ve čtvrtém čtvrtletí, uvádí ČSÚ. Ceny chovatelů jatečného skotu se vyvíjely rozdílně u jednotlivých kategorií. Ceny jatečných býků meziročně rostly během celého roku, nejvíce pak od ledna do dubna. Obdobně se vyvíjely i ceny jatečných jalovic, které se ale ke konci roku mírně snížily. Ceny jatečných krav v prvním čtvrtletí sice stoupaly, od dubna začaly mírně klesat. Ceny jatečných telat v roce 2006 výrazně kolísaly. Průměrná cena jatečných býků a jatečných jalovic se v roce 2006 zvýšila meziročně shodně o 1,4 procenta, u jatečných telat vzrostla o procento. Průměrná cena jatečných krav se naproti tomu snížila meziročně o 0,3 procenta. Jateční býci třídy jakosti A byli vloni nakupováni za průměrnou cenu 41,89 koruny za kilogram v živé hmotnosti a 77,29 koruny za kilogram v jatečné hmotnosti.
Výroba drůbežího masa se loni snížila meziročně o 4,7 procenta. Klesat začala od druhého čtvrtletí, nejvyšší pokles ČSÚ zaznamenal v prosinci, a to o 15,8 procenta. Meziročně se loni průměrná cena kuřat snížila o devět procent. Kuřata I. třídy jakosti se podle ČSÚ nakupovala za průměrnou cenu 19,18 koruny za kilogram živé hmotnosti.
Ceny zemědělských výrobců kravského mléka Q třídy jakosti meziročně klesaly ve všech měsících loňského roku, průměrná cena tohoto mléka se loni snížila o 4,9 procenta. V roce 2006 bylo mléko nakupováno za průměrnou cenu 7,82 koruny za litr.
V zahraničním obchodu s vepřovým, hovězím i drůbežím masem převazoval dovoz nad vývozem. Maso k nám směřovalo zejména z Polska a Rakouska, ale také z Německa či Brazílie.
Naopak aktivní obchodní bilanci uvádí ČSÚ u mléka a mléčných výrobků. Zatímco dovoz mléka a mléčných produktů stoupl meziročně o 5,5 procenta, vývoz se zvýšil o 51,6 procenta. Mléko se exportovalo zejména do Německa a na Slovensko.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down