Zemědělské dotace mají klesnout na 2,7 mld. Kč, výbor vyzval k posílení programů

Zemědělci a potravináři mají dostat příští rok z národních dotací 2,7 miliardy korun. Schválení návrhu podpůrných programů  doporučil Sněmovně její zemědělský výbor. Navržená částka je asi o 2,3 miliardy korun nižší než na letošní rok. Zemědělský výbor proto vyzval ministerstvo zemědělství, aby v příštím roce posílilo národní dotační programy o nespotřebované výdaje a hledalo pro tyto účely další úspory.

"Návrh rozpočtu dotačních programů zemědělství pro rok 2023 odpovídá možnostem rozpočtu kapitoly ministerstva, přičemž zachovává kontinuitu s předešlými roky v poměru přidělených finančních prostředků pro jednotlivé programy," stojí v důvodové zprávě. Náměstek ministra Petr Jílek před členy výboru uvedl, že některé dotační podprogramy se zřejmě nebudou vypisovat. Výbor v usnesení naopak podpořil záměr ministerstva zpracovat v souladu s dočasným krizovým rámcem EU zvláštní dotační program, který by reagoval na situaci na zemědělských trzích související s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu.
Ministerstvo zemědělství by mělo hledat podle výboru dodatečné peníze například na podporu včelařství, podporu mimoprodukčních funkcí rybníků a mimorybářských revírů a na zlepšení životních podmínek chovu hospodářských zvířat. Poslanec opozičního hnutí ANO Josef Kott neprosadil návrh, aby se ve výčtu objevila také podpora potravinářů. Tento program v debatě zpochybňoval Petr Bendl (ODS), podle kterého cílí jen na velké producenty a peníze od státu dostávají i podniky se zahraničními vlastníky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down