Zemědělské družstvo Bernartice otevřelo novou stáj pro 300 kusů skotu

Novou odchovnu mladého dobytka pro 300 kusů skotu slavnostně otevřelo Zemědělské družstvo Bernartice ve svém středisku v Jestřebicích. „Nejvíc si cením toho, že jsme pro výstavbu nezabrali ani ar zemědělské půdy, Tam, kde byly nevyužívané půdy, tak jsme sedm hektarů vrátili,“ uvedl to při listopadovém slavnostním otevření objektu předseda družstva Pavel Novotný s tím, že motivací pro tento projekt bylo, aby si zajistili dostatek organického hnojení pro pole.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír uvedl, že ministerstvo vítá, že chovatelé jsou optimisté a investují do živočišné výroby. Staví takové vzdušné stáje, kde skot bude mít ideální podmínky pro produkci. „V každém případě podniky, jako je zemědělské družstvo Bernartice, jsou pro české zemědělství klíčové, abychom byli schopni dodat organickou hmotu do půdy a lidé na venkově nacházeli práci,“ řekl. Není tu až tak početný počet zaměstnanců a představuje to efektivní hospodaření na zemědělské půdě.
Novotný poznamenal, že ZD Bernartice hospodaří na téměř 2900 hektarech. „Náš podnik, protože je velký, je automaticky zařazený mezi podniky, které patří mezi ty špatné. Naproti tomu někdo hospodaří na pěti hektarech, nemá ani jeden kus skotu,“ řekl předseda družstva. Novotný poznamenal, že často dostává otázku, co budou dělat, když dojde k zastropování přímých plateb. „Já doufám, že to nenastane, ale pokud by to nastalo, kdybychom museli část živočišné výroby, protože její rentabilita je jednoznačně nižší. Museli bychom část živočišné výroby zrušit, pokud by to nebylo, museli bychom další provozy, znamenalo by to, že naše pole bychom nemohli hnojit každé čtyři roky, museli bychom přejít na šest let, to určitě není cílem,“ vysvětlil. Viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada poznamenal, že cílem agrární komory je, aby bylo vyrovnané zemědělství, nejen rostlinná výroba, ale i živočišná výroba. Podle něj se stále hovoří o tom, jak je třeba jímat vodu v krajině a co všechno se pro to bude dělat. "Nejdůležitější ale je, aby ji jímala půda a ta ji bude jímat jen tehdy, když tam bude organická hmota a ta bude z živočišné výroby. Jsme rádi, že takový podnik investoval 90 milionů do projektu nového kravína," konstatoval.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down