Zemědělské firmy s anonymními vlastníky by neměly mít na podporu elektřiny nárok

Úpravy podpory elektřiny ze zemědělských podniků budou čelit ve sněmovně při závěrečném schvalování zamítnutí. Podle novely by podniky ve formě akciových společností, které vyrábějí i elektřinu, měly nárok na podporu bez podmínky známého vlastníka.

Návrh na zamítnutí podal při dnešním druhém čtení Petr Bendl. Podotkl, že vláda se v programovém prohlášení zavázala k tomu, že firmy s anonymními vlastníky nebudou mít k dotacím přístup.

Hospodářský výbor novelu zákona o podporovaných zdrojích energie už dříve podpořil. Jeden z předkladatelů Pavel Kováčik uvedl, že zemědělské podniky mají často složitou vlastnickou strukturu. Zaknihování akcií u nich prý není nic jednoduchého.

Zaknihované akcie by nemusely mít podle novely zemědělské podniky, jejichž vedlejší činností je výroba elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. Totéž by platilo i pro podniky, které vyrábějí elektřinu obecně z obnovitelných zdrojů. Nyní se výjimka vztahuje jen na výrobce s hlavní činností zemědělská výroba, kteří produkují elektřinu z bioplynu.

Předkladatelé chtějí napravit nepřesnosti, které vznikly v normě o podporovaných zdrojích při nedávném schvalování rozsáhlé novely energetického zákona, jež bude účinná od ledna, vyplývá z důvodové zprávy. Technická chyba vznikla podle předkladatelů při přepisu v dolní komoře.

Předloha má odstranit nebezpečí možných rozsáhlých finančních škod, které by vznikly v těchto věcech některým výrobcům elektrické energie a tepla při zemědělské výrobě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *