No ACF gallery field data found

Zemědělské muzeum představí historii šlechtitelství a plemenářství

V Národním zemědělském muzeu mohou návštěvníci vidět novou výstavu nazvanou Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství. Vznikla při příležitosti 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, který je považován za zakladatele nauky o dědičnosti. Formou časové osy představuje návštěvníkům nejdůležitější momenty z historie šlechtitelství a plemenářství. Novinářům to řekla autorka výstavy Lucie Kubásková a ředitel muzea Zdeněk Novák.

Výstava je podle její autorky koncipována tak, aby zasadila Mendelovo dílo a odkaz do širší souvislosti a představila historii od doby, kdy začala domestikace prvních živočichů až po genové inženýrství. "Chceme ukázat, jaké byly nejvýznamnější objevy, čím české země světovému pokroku přispěly," řekla.
Výstava má proto podobu časové osy, kde jsou zdůrazněny nejdůležitější momenty z historie šlechtitelství a plemenářství. Přiblíží návštěvníkům mimo jiné, odkud se šířily jednotlivé druhy rostlin a živočichů nebo také největší objevy, které proslavily české šlechtitelství ve světě. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula na zahájení výstavy zmínil například přeštické prase, starokladrubského koně či sladovnický ječmen Diamant.
Jednou z hlavních dominant výstavy je kostra plnokrevníka Gradiva, který patřil k nejúspěšnějším dostihovým koním své doby a nejvíce využívaným plemeníkům v historii československého chovu koní.
Novák připomněl, že Mendelovo 200. výročí narození připomíná celá řada aktivit po celém Česku, například v pobočce muzea ve Valticích nebo v Ostravě. Pražskou výstavu doprovází panelová výstava s komiksem z Mendelova života od výtvarníků Venduly Chalánkové a Jána Obyšovského.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down