26.11.2013 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělské soutěže na výstavišti

První ročník Zemědělské olympiády a 2. ročník soutěže Jízda zručnosti traktorem s vlekem uspořádal Zemědělský svaz ČR ve čtvrtek 21. listopadu v areálu českobudějovického výstaviště v rámci veletrhu Vzdělání a řemeslo. Obě soutěže byly určeny žákům středních zemědělských škol a učilišť. Zemědělce o tom informovala Kateřina Hlavinková ze společnosti Original Communication.

Zemědělská olympiáda měla svou premiéru a účastnili se jí žáci ze šesti zemědělských škol. Velmi atraktivní disciplínou bylo dojení z umělého vemene, které zapůjčila katedra zootechniky Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. O tom, že někteří studenti jsou skutečně zruční, svědčí vysoký nádoj některých z nich, např. Jan Šonka z Tábora za minutu získal z vemene 550 ml vody.

Soutěžící také poznávali polní plodiny, krmiva a ověřili si své vědomosti v teoretickém testu o dvaceti otázkách z oblasti živočišné a rostlinné výroby, mechanizace, ale také z všeobecných zemědělských znalostí. První místo v olympiádě získal Michal Král z SŠZP v Klatovech, 2. místo patří Adamu Kramlovi ze SZeŠ v Písku a 3. příčku obsadil Jan Šonka z SZeŠ v Táboře.

Celostátní soutěže Jízdy zručnosti se na českobudějovickém výstavišti zúčastnilo 22 studentů z jedenácti škol ze čtyř krajů České republiky. Žáci soutěžili na traktoru JCB Fastrac, který zapůjčila společnost Toko Agri a.s. České Budějovice, trasu a pravidla soutěže připravovali zástupci ze SOU Blatná. Role rozhodčích se zhostili stejně jako v minulém roce odborníci z praxe – pracovníci z členských zemědělských podniků. Na trase na soutěžící čekala ostrá zatáčka, slalom mezi kužely, zastavení na přesnost, zacouvání do garáže, průjezd osmičkou a zastavení u podélné rampy. Při jízdě šlo především o čas, ale důležitou roli hrála také přesnost. Několika soutěžícím se nepodařilo zacouvat do garáže, jiní chybovali u rampy. Nejobratnějším a nejrychlejším řidičem traktoru se stal Filip Hořejš ze SOU Blatná, druhé místo vybojoval Radim Král ze SZeŠ v Písku a třetí příčku získal Jan Kopecký z SOŠ a SOU ve Vlašimi.

Soutěže v rámci veletrhu doplnily doprovodný program a přilákaly i přes chladné počasí mnoho diváků. Současně podle pořadatelů přispěly ke zviditelnění zemědělských oborů na středních školách a zemědělství jako takového.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down