24.03.2004 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělské zákony prošly ve sněmovně druhým čtením

Skupinu zemědělských zákonů dnes podpořila Poslanecká sněmovnav takzvaném druhém čtení . Před závěrečným schvalováním jsou tak novely zákonů o ochraně chmele, hnojivech, potravinách a tabákových výrobcích a nové zákony o rostlinolékařské péči a o vinohradnictví a vinařství. Zákony by měla sněmovna schvalovat ještě na této schůzi.

Například novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích má reagovat na změny v potravinářském právu Evropské unie. Zároveň se má co nejvíce přizpůsobit podmínkám, které budou platit v době vstupu České republiky do unie. Úprava souvisí se vznikem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, který bude s národními kontaktními místy koordinovat likvidaci výskytu potravin a surovin k jejich výrobě, jež představují zdravotní riziko v rámci jednotného trhu EU. Nový zákon o rostlinolékařské péči zavede v ČR stejnou ochranu proti zavlečení chorob rostlin jako v Evropské unii. Upraví i možnost dovozu vybraných rostlin a podmínky, na jejichž základě lze dovážet určité škodlivé organismy, rostliny, rostlinné produkty a jiné předměty, například pro pokusné nebo vědecké účely. Norma má zavést ucelený systém monitoringu škodlivých organismů, včetně soustavného vyhodnocování možných rizik spojených s výskytem nových škodlivých organismů na území ČR s dopadem na zdraví lidí, zvířat a na životní prostředí. Zákon stanoví také povinnosti výrobců, obchodníků a dovozců rostlin a rostlinných produktů. Řeší i mimořádná opatření k eliminaci výskytu škodlivých organismů nebo zamezení jejich dalšího šíření. Sněmovna do třetího čtení postoupila také zákon o vinohradnictví a vinařství. Ten počítá s tím, že domácí vinaři budou moci po vstupu do EU rozšiřovat vinice v omezené míře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down