07.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělský export Ukrajiny se v květnu zvýšil, ale je pod loňskou úrovní

Ukrajinský vývoz obilí, olejnin a rostlinného oleje vzrostl v květnu meziměsíčně o 80 procent na 1,743 milionu tun. Jeho objem je stále výrazně nižší než vývoz loni v květnu. S odvoláním na dnešní oznámení ukrajinského ministerstva zemědělství o tom informovala agentura Reuters. Vývoz komplikuje blokáda černomořských přístavů Ruskem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zopakoval obvinění, že Rusko krade ukrajinské obilí.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval, že ukrajinské přístavy Berďansk a Mariupol, které obsadily ruské síly, byly odminovány a jsou připraveny obnovit přepravu obilí.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství rozvedlo, že dodávkám dominovala kukuřice, které země vyvezla 959 000 tun, zatímco export slunečnicového oleje činil 202 650 tun. V květnu 2021 Ukrajina vyvezla 2,245 milionu tun kukuřice a 501 800 tun slunečnicového oleje.

Ukrajinský vývoz obilovin v sezóně od července 2021 do června 2022 zatím dosáhl 47,2 milionu tun. Z toho připadá 148 000 tun na pět prvních červnových dnů. V celkovém dosavadním objemu exportu obilovin činila pšenice 18,58 milionu tun, kukuřice 22,4 milionu tun a ječmen 5,7 milionu tuny. Před napadení Ruskem Ukrajina vyvážela až šest milionů tun obilovin měsíčně. V posledních měsících však objemy klesly zhruba na jeden milion tun.

Ukrajina, která byla před ruskou invazí čtvrtým největším světovým exportérem kukuřice a obilí, dříve vyvážela většinu svého zboží přes námořní přístavy. Ruská invaze ji donutila využívat železnici směrem přes západní hranici nebo malé říční přístavy na Dunaji. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že 709 600 tun zemědělského zboží bylo vyvezeno vlakem, 798 800 tun přes dunajské přístavy a trajekty a 212 089 tun nákladními automobily.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down