Zemědělský fond pokračuje ve vydávání rozhodnutí na platby k dalším dotačním titulům

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pokračuje ve vydávání rozhodnutí na platby k dalším dotačním titulům, a to přechodné vnitrostátní podpory (PVP), greeningu a pro mladé zemědělce. Pro 27 511 uchazečů o PVP je vyčleněno přes 515,5 milionu korun. Mezi 30 263 žadatelů o greening bude rozděleno 6,25 miliardy korun. Mladí zemědělci mohou počítat s částkou 95,2 milionu korun, přičemž o dotaci jich požádalo 2583. Sdělil to tiskový mluvčí SZIF Miroslav Bína.

„Přechodné vnitrostátní podpory jsou doplňkové platby k Jednotné platbě na plochu (SAPS). Jsou určeny na zemědělskou půdu, přežvýkavce, chmel, brambory na výrobu škrobu, chov krav bez tržní produkce mléka, ovce a kozy. Poskytnuty jsou těm zemědělcům, kterým je v daném roce přiznána také jednotná platba SAPS,“ připomněl ředitel Odboru přímých plateb a environmentálních podpor Josef Miškovský. V nových členských státech EU slouží PVP k dorovnání zmíněných komodit. Ty byly v systému jednotné platby na plochu zemědělské půdy z evropského rozpočtu znevýhodněny oproti plnému systému přímých podpor v původních, tzv. starých členských zemích Evropské unie. PVP jsou hrazeny výhradně z národních zdrojů. „Žádosti podané v roce 2022 jsou posledními, na které je možné tyto podpory poskytovat,“ upozornil Bína. Od letošního roku již nejsou PVP součástí nové společné zemědělské politiky (SZP). Zemědělci však budou dál čerpat evropské prostředky i na citlivé komodity, jako je například chmel, brambory na škrob, ovce, kozy, masná telata, dojnice a další. Sazby PVP pro rok 2022 na zemědělskou půdu činí 116,22 koruny na hektar, na chmel 3159,77 Kč/ha, na škrobové brambory 1056,21 koruny na tunu, na přežvýkavce 63,80 koruny na velkou dobytčí jednotku (VDJ), na krávy bez tržní produkce mléka 71,55 Kč/VDJ a ovce/kozy 44,68 Kč/VDJ. Sazba na greening byla stanovena na 1767,75 Kč/ha. „Sazba platby pro mladé zemědělce představuje částku ve výši 50 procent sazby na SAPS, letos činí 1 606,95 koruny na hektar. Zemědělci mladší 40 let ji získají navíc k ostatním podporám z přímých plateb,“ doplnil Miškovský. O uvedené podpory mohou zemědělci žádat každoročně v průběhu dubna a května prostřednictvím tzv. Jednotné žádosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down