07.02.2023 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělský fond rozdělí přes 1,5 miliardy Kč na ekologické zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond rozdělí v dotacích na podporu ekologického zemědělství z Programu rozvoje venkova 1,54 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí SZIF Miroslav Bína. Žadatelé mohli o peníze žádat ve dvou programech. Na podporu opatření v programu Ekologické zemědělství podalo podle fondu žádost 1259 zemědělců a na opatření v programu Navazující ekologické zemědělství bylo 3931 žádostí.

Vedoucí oddělení metodiky environmentálních podpor Jan Borský uvedl, že opatření patří pod neprojektové dotace Programu rozvoje venkova, který je jedním ze dvou hlavních pilířů zemědělských dotací. Zaměřuje se na rozvoj konkurenceschopnosti zemědělství a lesnictví nebo například udržitelného hospodaření. "Mimo jiné (dotace) pomáhají s bojem proti degradaci půdy. Dále přispívají k zachování a obnově druhové různorodosti na zemědělské půdě. V neposlední řadě se snaží přispět k ekologické stabilitě a estetické hodnotě krajiny," sdělil. Fond vyplácí dotaci na trvalé travní porosty, na kterých žadatelé dodržují minimální intenzitu chovu hospodářských zvířat nebo na ornou půdu, kde zemědělci pěstují zeleninu, trávu na semeno či další plodiny. Podporu mohou získat i na půdu užívanou jako úhor, tedy neprodukční plochu. V případě trvalých kultur dotace podporuje ovocné sady, vinice, chmelnice a další plodiny, které mají krajinotvorný a ekologický význam. O dotace mohou žádat pouze zemědělci, kteří zároveň nehospodaří v režimu konvenční produkce na zemědělské půdě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down