Zemědělský fond spustil monitoring zemědělské půdy pomocí družic

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) spustil monitorovací systém zemědělských ploch, který využívá družice. Sloužit bude ke sledování zemědělské půdy a ověřování žádostí o dotace. Umožní zemědělcům své žádosti opravovat, pokud se výsledek monitoringu nebude shodovat s žádostí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí fondu Eva Češpiva.

Generální ředitel fondu Petr Dlouhý řekl, že pro zemědělce není spuštění systému spojeno s žádnými náklady. "Jak ukazují i zkušenosti ze zahraničí, mělo by dojít k vylepšení určitých procesů, časové úspoře a zjednodušení vzájemné spolupráce," doplnil.
Již dříve poukázal na to, že fond přechází ze systému sankcí na více partnerský přístup, který bude spravedlivější ke všem zemědělcům. Dříve fond používal systém kontrol pětiprocentního vzorku na místě, nyní s pomocí satelitních snímků může sledovat všechny plochy.
Systém AMS (Area Monitoring System) využívá data z družic provozovaných Evropskou vesmírnou agenturou. Letos bude ověřovat provedení seče a pastvy, ověření deklarované plodiny, způsobilost zemědělské kultury a zemědělské obhospodařování. Fond upozornil, že nemonitoruje dotační tituly vázané na živočišnou výrobu.
Data z družic podle SZIF vyhodnocují automatizované a poloautomatizované procesy. Zemědělci se budou moci přihlásit do internetového portálu, kde naleznou přehled všech půdních bloků včetně výsledku monitoringu a využívat družicová data pro svou vlastní potřebu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down