22.01.2004 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělský software vybírejte pečlivě

Využívání informačních technologií přináší podniku mnoho konkurenčních výhod. Kvalitní a včasné informace usnadňují rozhodování, a tím přinášejí firmě či podnikateli více peněz. Vhodný software vám usnadní evidenci, nabídne analýzu a možnosti řešení.

Jaký zvolit počítač
Upokojivá funkce programu se odvíjí od vhodného počítačového vybavení. Není na něm dobré šetřit, ale zároveň je zbytečné investovat do nadstandardu. Většina programů pro zemědělství funguje pod operačním systémem DOS, nepotřebují proto pro svůj běh příliš výkonný procesor a grafickou kartu. Příznivě, především na rychlosti zpracování dat, se projeví dostatek operační paměti. Dostatečnou rezervou by mělo být 32 MB paměti a procesor s taktovací frekvencí kolem 200 Mhz. Takový počítač se zpravidla najde v každé kanceláři, svůj zenit má již několik let za sebou. Přesto ho lze pro nenáročné aplikace dobře využít. Jakmile ale software potřebuje ke svému běhu operační systém Windows 95 a vyšší, je třeba zvolit výkonnější počítač. Pro uspokojivý běh programů stačí procesor s taktovací frekvencí kolem 1 GHz. Co však v tomto případě hraje rozhodující roli, je dostatek operační paměti, a to nejméně 128 MB, lépe však 256 MB a více a také dostatečně velký a rychlý harddisk, nejlépe nad 1 GB. I když Windows spustíte na 32 MB, práce je velmi pomalá, především proto, že si program neustále odkládá data na harddisk. Pokud se rozhodnete pro koupi nového počítače, tyto starosti se vás týkat nebudou. Ceny výkonných procesorů i pamětí jsou v porovnání z minulými lety velmi nízké. Za standard by se v dnešní době dal považovat počítač s procesorem s frekvencí kolem 2,5 GHz, operační pamětí přes 256 MB a harddiskem o velikosti několika desítek gigabytů. Ten je dostatečný pro naprostou většinu programů, které běžný uživatel ke svojí práci potřebuje.
Konfekce nebo na míru?
Při koupi software máte dvě základní možnosti. Můžete si program pro svoji firmu nechat „ušít“ na míru. Programátoři vám na základě vašeho zadání vytvoří produkt, který zohlední všechny požadované aspekty vašeho podnikání. Netřeba podotýkat, že je to ve většině případů ta dražší varianta. Volí ji zpravidla velké firmy, které na trhu nenalezly dostatečně komplexní produkt, nebo společnosti, jejichž podnikání je natolik specifické, že jinou možnost nemají.
Druhou variantou je zvolit některý z již vyvinutých programů. V tomto případě můžete koupit některý ze samostatných programů, nebo program který je součástí celého informačního systému, zpravidla od jednoho výrobce. Získáváte tím jednu podstatnou výhodu. Pokud v budoucnu svoje podnikání rozšíříte, nebo ze rozhodnete pomocí programů zpracovávat další oblasti svojí činnosti, jednotlivé části systémů spolu budou mezi sebou bez problémů komunikovat.
Při výběru software nenechte nic náhodě, přechod na jiný výrobek je totiž zpravidla technicky značně náročný. Programy si nechte důkladně předvést a žádejte reference. Promluvte si s dosavadními uživateli o přednostech a nedostatcích produktu. Řada firem nabízí zdarma také takzvanou demoverzi, se kterou si praktickou práci můžete vyzkoušet. Taková verze programu, je zpravidla nějakým způsobem omezena. Nejčastější je časové omezení, po určité době program přestane fungovat. Mohou být také nedostupné některé vyšší funkce programu, možnost tisku výsledků nebo možnost jejich ukládání.
Kouzelné slůvko servis
V oblasti zemědělských programů softwarové pirátství příliš nekvete. Zemědělství je totiž jedna z oblastí, kde se neustále mění podmínky pro hospodaření. Každoročně se objevují nové přípravky na ochranu rostlin a jiné naopak končí. Mění se podmínky a formy dotací, vycházejí nové zákony a směrnice, mění se daně a způsoby odpisů. To vše musí firma prodávající zemědělský software sledovat a prostřednictvím aktualizací neprodleně poskytnout svému klientovi. Kvalitní a rychlý servis je to, co odlišuje dobrou a špatnou firmu.
Každému se někdy stalo, že ho program nechtěl „poslouchat“. Ve většině případů je chyba na straně uživatele, někdy mohou být problémy způsobené virem, dosluhující součástkou počítače, nebo chybou v programu. Pro tyto případy by softwarová firma měla mít pro své uživatele zřízenou tzv. hotline – telefonní číslo, kam může uživatel zavolat a kde se mu dostane odborné rady, týkající se především firemního produktu.
Další službou, kterou by firma v závislosti na složitosti svého programu měla poskytovat, je školení v efektivním zacházení se svým produktem. Zaměstnanec, který program ovládá jenom povrchně, ztratí v lepším případě při jeho obsluze spoustu času, v horším může nekvalifikovanou prací způsobit značné škody. V obou případech však padá vina na hlavu zaměstnavatele.
Pro každý program je také potřeba kvalitní a přehledná dokumentace, která podrobně popisuje jeho funkce a možnosti, popřípadě nejčastější problémy, které se při jeho používání mohou vyskytnout. U jednodušších programů může kvalitní dokumentace nahradit školení.
Program pro každou příležitost
Počítačové zpracování dat lze v zemědělství použít pro řadu účelů. Programy týkající se živočišné výroby evidují informace o jednotlivých zvířatech základního stáda i potomstva. Sledují například měsíční obrat stáda, reprodukci, užitkovost, veterinární údaje. V principu podobné jsou programy pro rostlinnou výrobu, které často na principu knihy honů evidují chemickou ochranu, výživu i výnosy. Ideální je propojení s geografickými informačními systémy, které umožňují součinnost databáze s digitálními mapami. Vhodné je sytém sledování zemědělských technologií propojit se ekonomickou agendou, což umožní aktuálně zjišťovat hospodářský výsledek firmy. Další zemědělský software se může týkat například evidence a správy pozemků, spotřeby pohonných hmot, účetnictví a mnoha dalších činností běžných v zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down