Zemědělský svaz nesouhlasí s rušením povinnosti přimíchávání biopaliv

Zemědělský svaz ČR nesouhlasí s poslaneckým návrhem Pirátů na zrušení povinnosti přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Česká republika by nezvládla splnit evropské závazky, podle kterých se musí do roku 2030 využívat 32 procent energií z obnovitelných zdrojů. Z toho více než polovinu v dopravě. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Podle něj Česká republika nemá příliš jiných možností, jak tento závazek splnit. Nemá vhodné podmínky, aby závazek na výrobu energie z obnovitelných zdrojů mohla splnit například větším podílem větrné, vodní nebo sluneční energie. "Řešením je tak používat na výrobu energie biomasu," konstatoval Pýcha. V ČR se využívá především řepka olejka, cukrová řepa a v menší míře obilniny. Svaz odmítl  tvrzení Pirátů, že by řepka znehodnocovala půdu, naopak ji podle něj zlepšuje.  Podle Pýchy v současné době neexistuje odpovídající náhrada biopaliv takzvané první generace. Jejich podíl, tedy i těch využívaných jako příměs v pohonných hmotách, by na spotřebě podle evropských cílů v roce 2020 neměl přesahovat sedm procentních bodů. Pirátská strana ve svém návrhu novely zákona o ochraně ovzduší chce docílit odklon od biopaliv první generace, tedy používání kukuřice, řepky nebo řepy, a využívat více nové generace biopaliv.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down