Hrubá zemědělská produkce v běžných cenách letos klesne podle odhadu Zemědělského svazu meziročně asi o 12 procent na 114,5 miliardy korun. U výroby ve stálých cenách přitom svaz očekává snížení jen o procento na 75,7 miliardy Kč. Řekl to dnes předseda svazu Miroslav Jirovský.
"Dochází k propadu cen a tržeb, jednak z důvodu posilující koruny a růstu dovozů, jednak vlivem poklesu produkce rostlinných komodit," uvedl dnes svaz. Bez zásahů státu může situace na podzim skončit až platební neschopností většiny zemědělců, dodal. Podle předsedy svazu Miroslava Jirovského se zemědělství dostává do větších problémů než v roce 1999, kdy odvětví vykázalo ztrátu 2,2 miliardy korun. "Pokud se situace neustojí, bude následovat další významný odliv lidí ze zemědělství, protože zemědělské podniky se dostanou v okamžiku splácení zelených úvěrů do finančních problémů," řekl Jirovský. Propad cen v tuzemsku podle něj ovlivňuje snížení cen ve světe a zpevnění koruny, což zvyšuje šance pro import. Nadbytek nabídky na domácím trhu pak vede k tlaku na zlevňování zemědělských produktů. Zemědělský svaz proto požaduje nápravné kroky od vlády a parlamentu. "Chceme, aby maximálním způsobem byly využity podpory exportu v komoditách, kde dochází k převisu nabídky nad poptávkou," řekl Jirovský. Jde zejména o mléko a drůbež. U vepřového masa, jehož výkupní cena od ledna do června klesla ze 37 zhruba na 30 korun za kilogram živé hmotnosti, se již podle Jirovského projevuje nedostatek a úhrada by měla v blízké době stoupnout na 34 korun za kilogram.
Svaz dále žádá, aby Státní zemědělský intervenční fond nakoupil veškeré nabídnuté množství pšenice odpovídající požadovaným parametrům. Mělo by jít o 600 až 800 tisíc tun. SZIF již nákup kvůli poklesu ceny zahájil v polovině července. Vedle toho chtějí zemědělci vládu požádat o odložení splátek protipovodňových a dalších půjček.
V rámci Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu by měl být také vyhlášen dotační titul na založení sklizně roku 2003. Dotační prostředky pro příští rok svaz žádá zvýšit o sedm miliard korun. Posílit by se měl podle Jirovského program uvedení půdy do klidu na povinných deset procent s patřičnou úhradou, a platba na hektar na orné půdy (ze současných 600 na 2600 korun). Zavedena má být také vyrovnávací platba na mléko ve smyslu společné politiky EU(ve výši 50 haléřů za litr)