Zemědělský svaz: V zemědělství v Česku našlo práci 2500 uprchlíků z Ukrajiny

V zemědělství našlo od vypuknutí konfliktu na Ukrajině práci zhruba 2500 uprchlíků. V tiskové zprávě o tom informoval Zemědělský svaz ČR. V Česku si podle pondělního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) již našlo práci téměř 77 000 Ukrajinců. Podle svazu nelze očekávat dlouhodobé uplatnění uprchlíků v zemědělství, protože kvůli válce odešlo mnoho kvalifikovaných zaměstnanců z Ukrajiny zpět do vlasti a v ČR jsou nyní hlavně ženy s dětmi, pro které není tato práce vhodná.

Svaz pořádal konferenci o zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny. Vystoupili na ní zástupci ministerstva zemědělství, vnitra, zahraničních věcí, průmyslu a práce. Promluvili také zástupci odborů. Podle svazu je zaměstnávání lidí z Ukrajiny pro zemědělství klíčové.
Mnozí z mužů, kteří se vrátili na Ukrajinu, pracovali podle něj na pozicích, které vyžadují praxi a jsou spojené s obsluhou zemědělských strojů, k čemuž je také potřeba řidičské oprávnění. Tyto pracovní pozice často vyžadují fyzickou zdatnost, upozornil svaz. Vzhledem k tomu, že velká část uprchlíků v ČR jsou ženy, které se navíc musí starat o děti, nelze očekávat jejich dlouhodobé uplatnění v zemědělství a potvrzují to i zaměstnavatelé, dodal.
Ministerstvo vnitra podle svazu uvedlo, že od roku 2025 by se měla spustit digitalizace a elektronizace pobytové agendy, což by mělo zjednodušit a hlavně zrychlit vyřizování pracovních povolení pro pracovníky ze zemí mimo EU, bez kterých se české zemědělství již neobejde.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v únoru odhadoval, že v lesnictví, potravinářství a zemědělství by mohlo najít uplatnění až 50 000 tisíc uprchlíků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down