Zemědělský výbor odmítl zmírnit zákon o potravinách

Poslanci zemědělského výboru dnes odmítli pozměňovací návrh poslankyně Olgy Havlové, která z velké novely zákona o potravinách chtěla vypustit povinnost obchodníků uvádět hlavní složku nebaleného výrobku a jméno výrobce včetně adresy. Neprošel ani její návrh vypustit z novely povinnost velkých řetězců informovat u vstupu do prodejen o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce. Sněmovna zákon začátkem února podpořila v prvním čtení.

Výbor dnes hlasoval i o dalších pozměňovacích návrzích. Podle návrhu předsedy zemědělského výboru Jaroslava Faltýnka, který výbor dnes přijal, má být do zákona zahrnuta také právní úprava postavení Potravinářské komory.

Poslanci dnes podpořili také návrh poslance Pavla Kováčika. Pozměňovací návrhy Kováčika byly hlavně o značení potravin. Stejné údaje, které požaduje unijní legislativa u výrobců balených potravin, by podle návrhu měly být také u nebalených potravin, jako jsou třeba krájené salámy i u potravin zabalených bez přítomnosti spotřebitele.

Návrh zákona, který je označován za největší změnu potravinové legislativy za 15 let, zvyšuje i některé sankce. Například maximální pokuta za nedodržení požadavků na označování potravin nebo kvalitativní parametry má vzrůst ze současných tří na deset milionů korun. Novela počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozy vybraných potravin rostlinného původu. Podobnou povinnost již mají dovozci živočišných produktů.

Zákon také navrhuje, aby na kvalitu zvěřiny v celém potravinovém řetězci dohlížela Státní veterinární správa místo hygieniků, a to včetně nabídky zvěřiny v restauracích a jídelnách. Vláda argumentuje tím, že veterinární inspektoři jsou největšími odborníky na tuto problematiku, například na kontrolu toho, zda ulovená zvěř netrpí parazity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *