03.06.2015 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělský výbor podpořil novelu zákona o ochraně spotřebitele

Sněmovní zemědělský výbor dnes doporučil poslancům schválit novelu zákona o ochraně spotřebitele, která umožní například mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. České obchodní inspekci také dovolí nahrávat předváděcí prodejní akce bez souhlasu pořadatelů. Vyplývá to z usnesení výboru.

K předloze se musí ještě vyjádřit ústavně právní výbor a hospodářský výbor, který je pro ni výborem garančním.
Kontrolní řád nyní umožňuje inspektorovi průběh akce nahrávat, problémem ale stále zůstává oprávněnost pořizování skrytého nahrávání a jeho použití jako důkazu ve správním řízení. Novela zákona to má umožnit. Podle ministerstva průmyslu představuje oprávnění inspektora ČOI k pořízení skrytého záznamu sice zásah do práv dotčených osob, ale jeho cílem je účinně čelit společensky značně škodlivým jevům.
Novela také zavádí evropskou směrnici o alternativním řešení spotřebitelských sporů. Umožní, aby mimosoudní spory řešila Česká obchodní inspekce. V řízení půjde o tzv. konciliaci (usmíření), během níž budou strany vedeny k urovnání sporu pracovníkem ČOI. Cílem řízení je uzavření oboustranné soukromoprávní dohody. Lhůta pro vyřízení sporu bude 90 dnů. Takto bude možné řešit i spory z nákupů ze zahraničních e-shopů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down