30.11.2004 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělští odboráři se zatím se zaměstnavateli nedohodli

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy požaduje pro příští rok růst mezd v zemědělství o 11 procent, zaměstnavatelé ale takové tempo považují za příliš vysoké. Vedle mezd je podle předsedy zemědělských odborů Bohumíra Dufka rozpor ještě v délce dovolené, přesto však Dufek předpokládá, že se obě strany domluví na rozumném kompromisu.

"My bychom velmi rádi vyhověli odborářům v jejich požadavcích na zvýšení mezd, ale myslíme si, že 11 procent je mnoho," uvedl předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Zaměstnavatelé jsou podle něj schopni jít na osm nebo devět procent. Předpokladem ale je, že se sníží dovolená o jeden týden. Při současných zákonech, kdy se dovolená musí vybrat do konce roku, je podle Veleby v zemědělství pět týdnů těžko realizovatelných.
"Ještě pořád očekáváme, jak dopadne státní rozpočet a výše přímých plateb. Podle toho budeme vidět možnost nárůstu mezd," řekl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Návrh zvýšení zatím podle něj zůstává na pěti až šesti procentech.
Odbory z požadavku 11procentního zvýšení neustupují. Je třeba říci, že podnikatelé dostávají dotace z Evropské unie, uvedl Dufek. Podpory zemědělství se letos proti loňskému roku výrazně zvedly. Podle Jirovského je průměrná mzda v zemědělství za letošní první pololetí 11.700 korun měsíčně. Za průměrem národního hospodářství zaostává o 5500 korun. Příjmy zemědělců jsou nízké a ročně jich z odvětví odchází asi deset tisíc.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down