Zemědělství čeká obrovská výzva

Viceprezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček na tiskové konferenci v Brně ocenil, že vláda přijala usnesení, které se zabývá problematikou klimatických změn. Očekává, že se rozpracuje do časového harmonogramu a do konkrétních kroků. Řada věcí se podle něj může realizovat okamžitě, bez peněz, některé se stávajícími finančními prostředky, které jsou v rozpočtech, ať už ministerstva zemědělství nebo životního prostředí, a další budou vyžadovat velké investice.  „Myslím, že české zemědělství čeká obrovská výzva, obrovská příležitost,“ prohlásil a doplnil, že je třeba, abychom se na ni připravili. Podle něj v tomto má šanci mladá generace, která je dnes na školách. Zdůraznil, že se to netýká pouze zemědělců, ale celé společnosti, protože bychom měli dbát zejména na to, abychom měli potravinovou soběstačnost v základních potravinách.          

Hlaváček však připomněl, že pět zemědělských podniků silně ohrožených klimatickými změnami a suchem, kde by se zkoušely nové postupy, nedostaly ještě na testování adaptačních opatření žádné finanční prostředky. Viceprezident komory věří, že peníze by mohly získat od ministerstva zemědělství ještě letos. Peníze byly vybrány na základě Generelu vodního hospodářství krajiny ČR. Patří k nim právě Zemědělské družstvo Bulhary z Břeclavska s rostlinnou a živočišnou výrobou, které premiér navštívil. „Na zavádění těchto opatření se pracuje,“ podotkl předseda družstva. Klasickou rostlinnou a živočišnou výrobu má také Agros Vraný z Kladenska, uvedl Hlaváček. Další tři podniky jsou specializované. Jedním z nich je převážně zelinářský podnik Ostrožsko z Uherskohradišťska, další je ZD Libčany u Hradce Králové jako největší pěstitel třešní v Česku, má kapkovou závlahu a patří do suché oblasti, Posledním je Zemědělská společnost Chrášťany v okrese Praha-západ, která se zaměřuje na rostlinnou výrobu a pěstování chmele. Řadu věcí už realizovali, i když neměli finanční prostředky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down