21.08.2000 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství je nejtěžší kapitolou v jednání o přidružení k EU

Až na konec jednání s kandidátskými státy si Evropská unie ponechala kapitolu zemědělství. Oprávněně ji považuje za nejsložitější, neboť zahrnuje zhruba 3000 předpisů a nařízení. „Z poloviny je EU dohodou o zemědělství,“ vysvětlil náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek.

Jak náměstek uvedl, kapitola byla otevřena koncem června a předcházelo jí předání Pozičního dokumentu kandidátských států (ČR jej odevzdala začátkem prosince minulého roku) a reakce Evropské unie na tyto dokumenty. Odpověď na reakci EU, která je z velké části podle Zídka „žádostí o vysvětlení, proč má česká strana v konkrétních bodech Pozičního dokumentu určité požadavky,“ vypracovalo ministerstvo zemědělství v průběhu července. „Je pravděpodobné, že po prostudování naší odpovědi vznese EU nové dotazy. Odhadujeme, že další jednání se otevře v druhém kvartálu příštího roku,“ konstatoval Zídek.
Již v polovině září a v říjnu čekají naše vyjednavače konzultace a jednání v zemědělském podvýboru Výboru pro přidružení o harmonogramu zavedení kvót u cukru, mléka a škrobu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down