16.12.2004 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství letos vykáže špičkový výsledek

Zemědělství by mělo za letošní rok vykázat nejlepší výsledek od roku 1989. Z předběžných výsledků ministerstva zemědělství vyplývá, že by toto odvětví mělo dosáhnout čtyři miliardy zisku s tím, že odchylka může ještě činit plus mínus jedna miliarda korun. Informoval o tom ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Odvětví bylo za poslední desetiletí silně ztrátové, loni skončilo v mínusu 1,26 miliardy korun, řekl Palas. Od roku 1991 skončilo v černých číslech jen v letech 2000 a 2001. Kladný výsledek tehdy ale ovlivnily kompenzace za sucho. Jak podotkl Palas, letos se v příznivém výsledku projevil nárůst rostlinné výroby a dále asi o deset procent vyšší ceny zemědělských výrobců než loni. Letošní úroda obilovin 8,83 milionu tun byla největší od roku 1990.
Ministr připomněl, že vstup Česka do Evropské unie přinesl mimo jiné nárůst podpor. Rolníci by letos měli dostat asi 22 miliard korun, což je výrazně více, než bývalo obvyklé v minulých letech. Rozšířilo se i spektrum podpůrných programů.
Na domácím trhu se pozitivně odráží i skutečnost, že zemědělci mohou od května těžit z lepší ochrany trhu před výkyvy a konkurencí ze třetích zemí. Rozšířila se také odbytiště, protože padly bariéry pro obchod s dalšími členskými státy unie, poukázal ministr. Rolníci kvůli lepší ceně vyvážejí například mléko nebo maso. Otevření hranic na druhé straně neprospělo zelinářům, kteří nyní zažívají tlak konkurence. Nevýhodou pro podnikatele je po vstupu unie větší administrativa. Plusy vstupu však podle Palase převažují nad mínusy.
Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský nepochybuje o tom, že zemědělství skončí letos v zisku. Domnívá se, že by mohlo jít o částku přes tři miliardy korun. Odhad ministerstva zemědělství považuje za reálný také předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Výsledku podle něj pomohly vyšší dotace, ceny mléka a vepřového. Nyní ještě půjde o to, aby se úroda proměnila v tržby, podotkl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down