30.08.2001 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství překonalo krizi

Letošní, již 29. ročník tradičního mezinárodního agrosalonu Země živitelka zahájil dnes na českobudějovickém výstavišti ministr zemědělství ČR Jan Fencl. Ve svém úvodním vystoupení ministr zhodnotli stav tuzemského zemědělství za několik poslední let a konstatoval, že v loňském roce naše zemědělství překonalo krizi.

"Největší krizi jsme překonali, chytili jsme druhý dech a loňské dosažené výsledky i celkový pohled na letošní průběh žní mě vede k přesvědčení, že do Evropské unie nebudeme vstupovat jako snadná kořist kapitálově silnější konkurence," řekl ministr. s tím, že podle statistických údajů EU se stal agrární sektor v ČR odvětvím s největší mírou produktivity práce.
Letošní sklizeń obilovin se podle Fencla proti předchozím rokům výrazně zpozdila a rozmary počasí způsobily regionálně zhoršení kvality především potravinářské pšenice. Z hlediska celkové produkce však není zásobení trhu problém a slušné žňové výsledky dávají naději na zlepšení životní úrovně zemědělců a venkova již letos. V této souvislosti ministr připomněl, že zatím nebyla vyhlášena intervenční cena potravinářské pšenice, což umožnilo pěstitelům již v současné době prodávat obilí za ceny vyšší o 300 až 350 korun na tunu než minulém roce. K usnadnění procesu přirozené tvorby cen obilí připěje podle něj také zrušení vývozních licencí na obilí pro letošní čtvrté čtvrtletí, čímž padnou zábrany, kterí vy deformovaly cenu obilí obvyklou v Evropě.
Ministr konstatoval, že i přes překonání krize v zemědělství jsou v tomto odvětví stále podstatně nižší mzdy než jinde. "V roce 2000 byla průměrná mzda v zemědělství vůči mzdám v národním hospodářství pouze na sedmdesátipětiprocentní úrovni. Znamená to, že zemědělci mají každý měsíc o 3500 korun menší plat, než je ostatní průměr," dodal
V poslední době podle Fencla nastal také výrazný pokrok v potravinářském sektoru, a to především z pohledu potravinové bezpečnosti. Jak řekl, nikdy v minulosti nebyly na trhu České republiky tak bezpečné potraviny, jako jsou nyní. K tomu přispěje mimo jiné také vyhláška o označování hovězího masa, kterou ministr minulý týden podepsal a která vstoupí v platnost prvního října letošního roku. Ta zaručí monitoring a kontrolu masa během jeho cesty od chovatele ke spotřebiteli a zákazník z údajů na etiketě zjistí jak věk poraženého zvířete, tak i jeho původ.
Zahajovacího ceremoniálu se kromě ministra zemědělství zúčastnil také místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla, který ve svém vystoupení označil české zemědělství za zemědělství osvícené a konstatoval, že zemědělství v ČR se v poslední době stabilizovalo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down