17.05.2007 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemní plyn má v dopravě budoucnost, uvedl ministr Bursík

„Zemní plyn má v dopravě velkou budoucnost. Jeho dopady na životní prostředí jsou zásadně nižší než u ropných paliv a je tak vhodným přechodem k budoucnosti paliv z obnovitelných zdrojů,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík, když se přijel podívat na příjezd čtyřčlenné osádky Rainera Zietlowa v rámci své EcoFuel World Tour na Václavské náměstí.

EcoFuel World Tour už na své cestě, která čítá už bezmála 180 dní, navštívila pět kontinentů a nikde neměla žádné problémy s tím, že posádka cestuje výhradně na stlačený zemní plyn. Automobil, s nímž Reiner Zietlow objíždí svět, produkuje o 25 procent méně CO2 než srovnatelný vůz na benzinový pohon, informoval řediel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí Jakub Kašpar.
Zemní plyn má perspektivu zejména ve městech. „Potvrzuje to třeba příklad Berlína, který má projekt 1000 taxíků šetrných k životnímu prostředí a auta či autobusy na zemní plyn jsou tam běžným jevem. Ostatně s autobusy na zemní plyn se můžeme setkat i v řadě našich měst,“ potvrzuje Bursík. „Ministerstvo dopravy má svůj program obnovy vozového parku veřejné dopravy, kde podporuje právě autobusy na zemní plyn, čili cesta je otevřená,“ doplňuje ho náměstek ministra dopravy Petr Šlegr. Podle radního Petra Štěpánka má zemní plyn budoucnost i v Praze. „Mě o tom nemusí nikdo přesvědčovat, ostatně využití zemního plynu v dopravě je také součástí akčního plánu pražské energetické koncepce, který jsme schválili v úterý,“ řekl Štěpánek.
V České republice je v současné době sedmnáct plnicích stanic na CNG a jejich počet se rychle zvyšuje. K dostání je minimálně šest typů osobních a pět dodávkových vozů na toto palivo a i tato nabídka se nepochybně bude rozšiřovat. V blízké budoucnosti chce českým řidičům takový vůz nabídnout i mladoboleslavská Škoda, uvedl Kašpar.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down