Zemské hřebčince by měly být příspěvkové organizace

Zemské hřebčince v Písku a Tlumačově by se měly přeměnit ze státních podniků na státní příspěvkové organizace. Vláda předtím však musí zrušit své usnesení z června 2013, podle něhož se měly oba hřebčince sloučit se státním podnikem Lesy České republiky (LČR). Záměr prosazovaný tehdejším ministrem zemědělství Petrem Bendlem se jeví současnému vedení úřadu jako nekoncepční. Návrhy projedná vláda.

Podle mluvčího MZe Hynka Jordána záměr sloučit oba hřebčince pod LČR nezaručuje chovatelským zařízením dostatečnou samostatnost v plnění svěřených úkolů a omezuje možný rozvoj institucí. Zřízení příspěvkových organizací prý naopak hřebčincům nejlépe umožní zajistit hlavní předmět jejich podnikání. Tím je plnění úkolů státní péče o plemenářství v chovu koní.  Bendl zdůvodňoval plánovanou transformaci hřebčinců pod LČR budoucími úsporami, které měly dosáhnout až 25 milionů korun ročně. Chovy chladnokrevných koní mělo podpořit jejich využívání při těžbě dřeva v lesích. V souvislosti se záměrem přeměny hřebčinců na příspěvkové organizace navrhla začátkem letošního února skupina poslanců úpravu plemenářského zákona. Cílem je zajistit jejich další financování. Návrh má plemenářský zákon upravit tak, aby se přizpůsobil změně právní formy hřebčinců, čímž se dlouhodobě stabilizuje jejich financování. Očekává se, že každý hřebčinec bude z kapitoly ministerstva zemědělství dostávat 18 milionů až 20 milionů korun ročně jako příspěvek na provoz a dalších pět milionů jako investiční dotaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down