20.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zetka odvezla utratit prvních 34 dojnic kvůli BSE

Akciová společnost Zetka Strážník ze Studence na Semilsku odvezla dnes ze 104 dojnic odsouzených k utracení kvůli BSE prvních 34 dojnic. Zbylých sedmdesát dojnic bude nejspíš zlikvidováno v září v kafilérii v Žichlínku na Ústeckoorlicku. Zetka ztratí přibližně čtvrtinu svého stáda v hodnotě 3,5 milionu korun, řekl ředitel Zetky Pavel Jiran.
Více než šestiletá dojnice s BSE ve společnosti Zetka uhynula v červnu. Šlo již o dvacátý případ nemoci šílených krav v Česku.

Společnost Zetka utrpí podle Jirana i genetické škody, jde totiž o dlouhodobě vytřiďované chovné kusy. Likvidace 34 dojnic znamená pro Zetku denní ztrátu přibližně 600 litrů mléka. Utracení všech 104 kusů společnost připraví o 2000 litrů. Ze jeden litr dostává přes osm korun, uvedl Jiran. V budoucnu chce společnost utracené krávy nahradit novými kusy.
Jak dříve uvedl ekonom firmy Bohumír Pěšina, ve společnosti neví, kde se zvíře mohlo nakazit, šlo o krávu z jejich vlastního chovu a nikdy dřív nebyla nemocná.
Zetka Strážník má sice ještě jako doplňkovou činnost těžbu kamene, ale chov dobytka a produkce mléka je hlavní činností a dává obživu 60 lidem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down