16.04.2007 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zetor loni zvýšil tržby o čtvrtinu

Brněnská skupina Zetor loni meziročně zvýšila tržby o čtvrtinu na 4,92 miliardy korun. Zisk největšího českého výrobce traktorů klesl ze 153,3 milionu na 149,7 milionu Kč. Informoval o tom výkonný ředitel Zetoru Pavol Hubočan.

Firma sice loni prodala víc traktorů, musela ale zaplatit 100 milionů korun jako náklady na soudní spor s věřitelem, firmou ZKL. Největší český výrobce traktorů loni prodal 6492 strojů. Skupina původně očekávala tržby kolem čtyř miliard.
Zetor prochází v posledních čtyřech letech restrukturalizací. Po vleklých finančních problémech je od roku 2002, kdy skoro 98 procent akcií koupil slovenský HTC holding, ziskový. Loni firma uvolnila areál v brněnských Husovicích a celou výrobu vměstnala do líšeňského závodu. Do přesunutí výroby a modernizace líšeňského areálu Zetor loni investoval přes 130 milionů. Letos plánuje investice víc než zdvojnásobit.
V tomto roce chce firma prodat přes sedm tisíc traktorů. To je přibližně polovina produkce, která by se v závodě v Brně-Líšni mohla vyrábět v letech 2010 až 2014. V Zetoru koncem minulého roku pracovalo 1689 lidí, letos firma přijme dalších 50 zaměstnanců a po navýšení výroby na dvojnásobek by to mohlo být minimálně o několik desítek pracovníků víc.
Zetor přibližně 90 procent produkce vyváží. Loni plánoval prorazit především na asijských trzích, kvůli nestálé politické situaci tam ale příliš neuspěl. Tradičně nejvíc se ale podniku dařilo v Polsku, kam z Brna míří skoro každý druhý traktor. Letos se chce firma víc prosadit na největších evropských trzích, tedy ve Francii a Německu a také v Turecku, uvedl ředitel Zetor Trade Radovan Putna. Zároveň kompletní výrobní program převzala dceřiná společnost Zetor Tractors a Zetor si ponechal jen administrativu. Firma také loni vyměnila část vedení. Výkonného ředitele Vojtecha Pánika, který byl do podniku dosazen jako krizový manažer, nahradil tehdejší finanční ředitel Pavol Hubočan.
Zetor čítá desítku českých společností a dceřiné podniky, které mají na starost prodej traktorů, v Polsku, Irsku, Německu, ve Velké Británii a Francii. Základní kapitál tuzemských podniků se pohybuje kolem miliardy. Koncem dubna budou akcionáři Zetor, a.s. rozhodovat o navýšení základního jmění firmy z asi 24 milionů na 306 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down