15.06.2006 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zhruba do roka obnoví výrobu dvě středočeská zemědělská družstva po výskytu BSE

Kvůli nemoci šílených krav ještě neobnovily produkci dva středočeské zemědělské podniky. V Zemědělském družstvu Krásná Hora na Příbramsku museli utratit asi tři stovky zvířat. Produkci předpokládají obnovit do tři čtvrtě roku. V ZD Trhový Štěpánov na Benešovsku utratili dvě stě zvířat. Než se jim podaří obnovit v plné míře produkci, potrvá ještě aspoň rok.

ZD Krásná Hora specializuje na české červené straky. V obnově stáda spoléhají na vlastní genetiku, i když je to zdlouhavější cesta, uvedl předseda družstva Jiří Zelenka. Vypomohli si také nákupem genetického materiálu z českých šlechtitelských chovů.
V ZD Trhový Štěpánov, kde se nakažená kráva objevila loni v dubnu, se zabývají chovem holštýnského plemene. Zvířata družstvo nakoupilo v Německu, sdělil ředitel podniku Pavel Navrátil.
Oba zemědělské podniky patří k nejlepším ve Středočeském kraji. Příčinu, proč se právě u nich nemoc vyskytla, je podle Zelenky třeba hledat v genetice zvířat. Kostní moučku, která může být jedním ze zdrojů nemoci, totiž do krmiva nepřidávají. Řekl, že podle odborníků jde o genetickou mutaci, která se může objevit v kterémkoliv chovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down