Zisk Lesů ČR dočasně stoupne

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) by měl letos stoupnout hrubý zisk z loňských 4,95 na zhruba 5,3 miliardy korun. V rozhovoru pro časopis Lesnická práce to uvedl Daniel Szórád, generální ředitel firmy, které patří polovina lesů v zemi. Zároveň uvedl, že současnou úroveň výsledku blížící se rekordu z roku 2012, nepovažuje z dlouhodobého hlediska za udržitelnou. Zisk podniku se v následujících letech podle něj bude pohybovat mezi 3,5 a čtyřmi miliardami korun.

"Já tento výsledek hodnotím samozřejmě pozitivně. Každá společnost, byť se jedná o státní podnik, by měla hospodařit maximálně efektivně, nikdo tedy nemůže dopředu rezignovat na hospodářský výsledek," řekl Szórád, který si prý však nemyslí, že hospodářský výsledek má být jediným kritériem pro posuzování úspěšnosti státní firmy. LČR podle něj nerezignovaly na mimoprodukční funkce lesa, mezi něž patří například vytváření pracovních míst na venkově.
Szórád přitom začátkem května odhadoval, že kvůli vydávání majetku spojeného s církevními restitucemi, klesne firmě letos hrubý zisk na necelé čtyři miliardy korun. Pro lesnický časopis nyní uvedl, že byl při svém květnovém odhadu opatrný. Dopady kalamity na Slovensku na tuzemské ceny dříví nebyly nakonec tak výrazné, jak se očekávalo. Mírnější oproti původnímu předpokladu jsou také dopady restitucí. Výsledek pozitivně ovlivnila také zvýšená nahodilá těžba na střední Moravě.
V letošním prvním pololetí podnik meziročně zvýšil hrubý zisk o třetinu na dosud nejvyšších 3,911 miliardy korun z předchozích 2,942 miliardy korun. Do vyšší tvorby zisku se promítly oproti očekáváním přetrvávající příznivé ceny dřeva na trhu a také úspory podniku.
"Současnou úroveň výsledku za dlouhodobě udržitelnou nepovažuji," uvedl Szórád s tím, že mimořádně dobré výsledky z posledních tří let způsobila především nebývale vysoká cena dříví. Ke snížení zisků v příštích letech podle něj přispějí také probíhající církevní restituce i rozvoj veřejně prospěšných aktivit. "Myslím si, že hospodářský výsledek bude v budoucnu oscilovat mezi 3,5 a čtyřmi miliardami Kč," podotkl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down