Zisk Lesů ČR se zvedl za devět měsíců o 4,5 procenta

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil hrubý zisk o 4,5 procenta na dosud nejvyšších 5,46 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku podnik vykázal hrubý zisk 5,23 miliardy korun. Růstu zisku podnik dosáhl hlavně díky úsporám. Informoval o tom generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Úspor nákladů podnik podle Szóráda dosáhl v oblasti nákupu informačních technologií a právních služeb. Proti plánu měl podnik v prvních devíti měsících i nižší náklady na pěstební činnosti.

Zvýšení zisku Lesy ČR dosáhly při meziročním snížení těžeb o téměř pět procent na 6,021 milionu metrů krychlových dřeva. Hlavním důvodem snížení těžby je situace na trhu se dřevem, kde je převis nabídky nad poptávkou. Proto se omezují těžby tam, kde je to možné, řekl Szórád.

Podnik tak kvůli přebytku dřeva na trhu v srpnu zastavil prodej dřeva prostřednictvím aukcí a omezuje i těžbu ve vlastních lesních závodech. Přetlak dřeva na trhu se podle Szóráda nyní projevil v meziročním poklesu cen dřeva přibližně o osm procent. Tržby podniku za vlastní výrobky a služby za leden až září dosáhly 9,72 miliardy korun a meziročně byly nižší o 19 milionů korun.

Letošní celoroční zisk podniku by mohl být podle Szóráda velmi podobný loňskému hrubému zisku vytvořenému před účetními operacemi s rezervami. Loňský hrubý zisk podniku bez započítání mimořádných účetních operací s rozpuštěním rezerv byl na úrovni šesti miliard korun, po rozpuštění rezerv dosáhl dosud nejvyšších 7,96 miliardy korun.

Do státního rozpočtu by měl podnik letos ze svých volných peněz odvést téměř 8,3 miliardy korun. Za roky 2013 a 2014 firma do státního rozpočtu celkem odvedla 12,5 miliardy korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *