Zisk mlékárny Olma vloni stoupl o čtyřicet procent

Mlékárna Olma v loňském roce zvýšila zisk o 40 procent na 134 milionů korun z 96 milionů v roce 2017. Olomoucká mlékárna loni vykázala tržby 3,427 miliardy korun, které byly zhruba stejné jako v roce 2017. Uvádí se to ve výroční zprávě společnosti. Předsedkyně představenstva Olmy Simona Sokolová ve zprávě uvedla, že olomoucká mlékárna loni upevnila pozici jedničky na trhu s čerstvým mlékem a potvrdila pozici lídra na trhu v segmentu jogurtů a ostatních zakysaných výrobků a dezertů. "Posílit obchodní pozice se podařilo v oblasti zakysaných nápojů a přírodních zrajících sýrů francouzského typu s ušlechtilou plísní na povrchu," uvedla Sokolová.

Tuzemský i evropský trh s mlékem a mléčnými výrobky v roce 2018 podle Sokolové opět vykázal růst. Nákupní cena syrového mléka v létě klesla a v druhé polovině roku 2018 se naopak rychle zvýšila až na hodnoty překračující devět korun za litr mléka. "Průměrná cena se zvýšila na 8,57 koruny za litr. Po roce 2014 se tak jedná historicky o druhou nejvyšší průměrnou cenu za rok," uvedla. Opačný trend zaznamenala cena sušeného mléka, které je důležitou součástí výrobního portfolia Olmy. Především evropský trh se sušeným mlékem v roce 2018 podle Sokolové ovlivnily výprodeje vysokých zásob z intervenčních skladů, což mělo v prvním loňském pololetí vliv na snížení cen této komodity. Loni v březnu cena sušeného mléka podle Sokolové klesla na historické minimum. Zásoby sušeného mléka se od té doby výrazně snížily, takže letos by se trh mohl podle Sokolové stabilizovat. Mezi hlavní odběratele Olmy patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Zhruba 12 procent tržeb Olma loni získala v zahraničí. Mlékárna Olma v posledních letech masivně investuje, přičemž značnou část nákladů pokrývají dotace. Zhruba 150 milionů korun má například stát nová linka na výrobu přírodních pařených sýrů, kterými chce mlékárna do roku 2020 rozšířit své portfolio mléčných výrobků. Na projekt má schválenu dotaci 75 milionů korun z Programu rozvoje venkova.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 50MB (10% of 500MB)