09.07.2007 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zisk v zemědělství v loňském roce opět klesl

Ekonomické výsledky našeho zemědělství byly v loňském roce v meziročním srovnání již druhým rok horší, a to především kvůli poklesu objemu zemědělské produkce i mírnému růstu cen vstupů do zemědělství. Odvětví jako celek však přesto vykázalo zisk. Uvádí to Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2006, tzv. zelená zpráva, jejíž souhrn má Agroweb k dispozici.

Zpráva konstatuje, že konečným hospodářským výsledkem odvětví za loňský rok byl zisk, který odhaduje na 7,03 miliardy korun. V porovnání se zemědělsky průměrným rokem 2005 to je o zhruba 600 milionů korun, tedy o 7,3 procenta méně, a oproti zemědělsky nadprůměrnému roku 2004 činil pokles téměř 18 procent.
Loňský rok podle zprávy potvrdil, že vstup České republiky do Evropské unie přinesl našemu zemědělství významné zvýšení příjmů a stabilizaci podnikatelského důchodu, na který příznivě působil mírný meziroční růst cen zemědělských výrobců a také vyšší objem podpor, které meziročně vzrostly o 16,2 procenta.
Vývoj klimatických podmínek v roce 2006 byl nicméně s výjimkou řepky olejné pro většinu polních plodin nepříznivý a z hlediska výnosů se prakticky u všech významných plodin řadí spíše k průměrným. Živočišný výroba pak znamenala vloni pokračující mírný pokles stavů dobytka, a také nižší produkci u některých významných odvětví, například u mléka nebo vepřového a drůbežího masa.
Produkce zemědělských výrobků ve stálých cenách roku 2000 v loňském roce ve srovnání s rokem 2005, poklesla o 4,64 procenta, a to zejména v důsledku poklesu objemu produkce rostlinných výrobků o 10,43 procenta, při současném mírném růstu produkce živočišných výrobků o 2,28 procenta. Celková produkce zemědělských výrobků za rok 2006 ve stálých cenách roku 2000 tak činila 97,28 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 4,64 procenta. Rostlinná produkce se podílela na celkové produkci zemědělských výrobků z 51,02 procenta, přičemž nejvýznamnější, více než čtyřicetiprocentní zastoupení zde měly obiloviny a zhruba čtvrtinové technické plodiny. Podíl živočišné produkce byl 48,98 procenta přičemž nejvýznamnější část připadala celkem téměř 70 procenta připadala na výrobu mléka a chov jatečních prasat.
V roce 2006 došlo v celoročním průměru k meziročnímu oživení cen zemědělských výrobců o 2,2 procenta, zejména vlivem nižší produkce komodit rostlinné výroby ze sklizně v roce 2005 a 2006 v důsledku nepříznivého vývoje počasí. Naopak v meziročním porovnání klesly farmářské ceny u všech hlavních komodit živočišné produkce s výjimkou jatečného skotu. Ceny vstupů do zemědělství loni meziročně vzrostly jen mírně o 1,6 procenta, což podle zprávy znamená, že po výraznému rozevírání cenových nůžek v roce 2005, došlo v roce vloni k jejich mírnému uzavírání.
Podíl odvětví zemědělství včetně nezemědělských činností zemědělských podniků a na hrubém domácím produktu dosáhl v roce 2006 dvou procent a podíl odvětví na celkovém počtu pracovníků v národním hospodářství se pohyboval kolem 3,05 procenta. V souhrnu zelkené zprávy se píše, že oba tyto podíly znamenají další přiblížení České republiky obdobným parametrům vyspělých zemí EU 25.
I přes mírný růst nominálních i reálných mezd přetrvávala také v loňském roce výrazná mzdová disparita zaměstnanců v zemědělství ve srovnání s průmyslem a národním hospodářstvím. Průměrná měsíční nominální mzda v národním hospodářství celkem již dosáhla 20 211 Kč, zatímco v zemědělství pak pouze 14 514 korun. Relativní nárůst proti předchozímu roku činil v zemědělství 6,4 procenta, což bylo srovnatelné s růstem mezd v národní hospodářství.
Zelená zpráva také konstatuje mírné zpomalení ekonomického vývoje v potravinářském průmyslu v průběhu loňského roku. Výsledek hospodaření před zdaněním za podnikatelské subjekty se 100 a více pracovníky meziročně poklesl na hodnotu 15,4 miliardy korun, což značí meziroční pokles o 1,1 procenta. Tempo růstu se zmírnilo i u účetní přidané hodnoty, i když zaznamenala zvýšení objemu o 1,5 procenta. Na poklesu zisku potravinářského průmyslu celkem mělo rozhodující podle zprávy vliv jeho meziroční snížení u většiny oborů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down