Zisk zemědělského sektoru loni meziročně klesl o pětinu na 16,5 miliardy korun. Cena produkce vzrostla o 1,2 procenta na 135,1 miliardy, rostly ale náklady na krmiva nebo peníze pro zaměstnance, ale i třeba pachtovné. Odhadované podpory zemědělcům loni dosáhly 38,8 miliardy korun, což byla dosud nejvyšší hodnota. V tiskové zprávě to uvedl jako první odhad Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ministerstva poškodilo loni české zemědělství sucho.
"Kromě nárůstů mezispotřeby a náhrad zaměstnancům rostly také ostatní náklady, zejména pachtovné a nájemné z nemovitostí, které zaznamenalo nárůst o dvě procenta na 7,4 miliardy korun," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek.
Podíl rostlinné produkce převažoval nad živočišnou. Nejvýznamnějšími plodinami byly pšenice a řepka, v živočišné pak dominovaly výroba mléka a chov prasat.
Ministerstvo zemědělství sdělilo, že hlavním důvodem horšího výsledku bylo loňské sucho. Podle dřívějších odhadů činily škody deset až 11 miliard korun. Největší škody byly u obilovin, které mohly dosáhnout až 4,8 miliardy, u brambor za 0,8 miliardy, u cukrové řepy, máku nebo chmele.
"Sucho také významným negativním způsobem ovlivnilo produkci krmných plodin. Došlo k výraznému nárůstu cen objemných krmiv, což negativně ovlivnilo rentabilitu produkce živočišných komodit," řekl mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Cena prasat pak podle něj loni byla prakticky po celý rok pod náklady na produkci.
Podle Hrbka se zvýšila loni hodnota produkce, protože rostly prodejní ceny. "Výjimkou byly nižší ceny řepky a ovoce, jejichž úroda nebyla významněji ovlivněna suchem," dodal. U zvířat se podle něj kromě prasat snižovala také cena vajec.*