24.08.2009 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zisk zemědělství výrazně klesne

Čeští zemědělci letos podle odhadu Agrární komory ČR (AK) vydělají i po započtení dotací kolem dvou miliard korun. V minulém roce podle údajů Českého statistického úřadu dosáhli zisku 9,7 miliardy Kč. V příštím roce by se pak české zemědělství poprvé od vstupu země do EU mohlo propadnout do čtyřmiliardové ztráty, a to v případě, že nedostane žádné dotace od státu. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl prezident AK ČR Jan Veleba. Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský však míní, že do ztráty by se mohlo zemědělství propadnout již letos.

 "My odhadujeme, že pokud ty současné parametry nastavení cen zůstanou, ještě za pomoci dotací, tedy 6,9 miliardy Kč doplatkových přímých plateb, bychom mohli být v černých číslech něco přes dvě miliardy korun. To je strašně málo a nezabezpečuje to prostou reprodukci resortu," uvedl Veleba. Ministr zemědělství Jakub Šebesta řekl, že v letošním roce nebude resort dotace zemědělcům omezovat. "Je dost možné, že příští rok bude prvním rokem, kdy v plné výši ty platby nebudou vyplaceny, protože rozpočet na to nebude mít," dodal. Ministerstvo odhaduje, že pokud by zemědělci nedostali žádné přímé platby, tak jejich ztráta v příštím roce přesáhne tři miliardy korun.
Zemědělci se letos potýkají s poklesem výkupních cen. Zatímco farmářské ceny byly v prvním pololetí o 29 procent nižší, ceny v obchodech klesly jen o čtyři procenta. Nejhorší je podle Veleby situace u mléka a u obilí. Výkupní cena litru mléka je pod šesti korunami na litr a náklady se pohybují mezi 7,90 a 8,20 Kč. Výkupní cena potravinářské pšenice je pod 3000 Kč, pohybuje se kolem 2700 Kč za tunu, což je úroveň před rokem 1989.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down