23.02.2009 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Získali patent

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) získali patent na nový způsob podpory tvorby rostlinné biomasy. Na objevu pracovali odborníci z Brna s kolegy z Jižní Koreje. Metoda umožní vyšlechtit rostliny se zvýšenou produkcí hmoty. Biomasa se v posledních letech stále více používá jako alternativní zdroj energie.

Vědci zjistili, že bílkoviny a rostlinné hormony mají vliv na dělení kmenových buněk, což lze dále využít za pomocí metod genového inženýrství. "Zjistili jsme, že genetickými zásahy vedoucími k regulaci aktivity těchto proteinů (bílkovin) lze modifikovat růst rostlin," uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Hejátko. Pokusy s brukvovitou rostlinou huseníčkem rolním vedly podle něj k lepšímu poznání významu rostlinných hormonů auxinů a cytokininů. Brněnský tým jako první na světě ukázal, jak se vzájemně ovlivňují účinky těchto dvou typů hormonů. Zatímco auxiny podporují tvorbu nových orgánů rostlin, cytokininy ovlivňují proudění auxinů v pletivech rostlin, a tím určují, jak budou nové orgány vypadat.
Patent může univerzitě přinést nejen uznání, ale také peníze. Záleží na další práci s objevem. "Věříme, že se po vyvinutí dalších aplikací podaří uplatnit patent i v praxi," uvedla Eva Janouškovcová z univerzitního Centra pro transfer technologií.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down