15.09.2004 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zítra začíná Evropský týden mobility

Řada českých měst - Boskovice, Bohumín, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Moravská Třebová, Moravský Krumlov, Olomouc, Ostrava, Strakonice, Telč, Třebíč a Vsetín - zítra zahájí osvětové akce na podporu šetrných forem dopravy ve městech, ochranu kvality ovzduší a právo dětí i dospělých na bezpečný pohyb po ulicích. Mottem letošního Evropského týdne mobility jsou „Bezpečné ulice pro děti“, protože bezpečnost dětí a jejich dopravní návyky – to jsou klíčová témata, důležitá pro naši budoucnost.

A tak ve čtvrtek 16. září budou mít například v Českých Budějovicích Vlaky zelenou, zatímco Dětské slyšení v Hlučíně přijde možná s neotřelým pohledem dětí a mládeže na dopravní problematiku, stejně jako v Třebíči Studentský parlament posoudí Bezpečné cesty do školy. V Hodoníně odmění děti, které jezdí do školy na kole či chodí pěšky, v Olomouci zahájí Evropský týden mobility ministr dopravy Milan Šimonovský vyjížďkou na kole spolu s primátorem města Martinem Tesaříkem a Olomouckými kolaři. Přerovská osmica je zajímavý závod cyklistů z řad MÚ Přerov. Podrobný program měst najdete v příloze tiskové zprávy a v rubrice Tiskové zprávy na www.env.cz Můžete také kontaktovat přímo místní koordinátory, jejich seznam je na www.env.cz/edba a u každé tiskové zprávy na stránkách MŽP.

V ČR se letos Evropského dne bez aut zúčastní 25 měst, což je téměř jednou tolik než v roce 2003 (13 měst). Připojila se i města, která podpoří Evropský týden mobility či Evropský den bez aut konkrétními akcemi - Brno, Plzeň, Praha, Přerov, Tábor, Turnov a Zlín. Mnoho měst nabídne v Evropském dni bez aut MHD zcela nebo částečně zdarma. Patří k nim Hodonín, Hradec Králové Chrudim, Karviná, Kroměříž, Ostrava (jen pro řidiče aut, pro které bude jízdenkou malý techničák), Plzeň, Strakonice, Třebíč, Turnov a Znojmo (linka č. 4).

Ministerstvo životního prostředí konání Evropského dne bez aut a Evropského týdne mobility koordinuje a podporuje. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek se zúčastní Evropského týdne mobility v sobotu 18. září v Telči, ve středu 22. září 2004 pojede na jednání Poslanecké sněmovny na kole ( v případě špatného počasí MHD). Spolu s ministrem dopravy Šimonovským se zajedou pravděpodobně podívat také na výstavu projektu Auto*Mat k Evropskému dni bez aut na Palachovo náměstí.

Evropský týden mobility a den bez aut osobně podpořili například ministr dopravy Milan Šimonovský, ministr kultury Pavel Dostál a ministr informatiky Vladimír Mlynář, vedoucí Úřadu vlády Aleš Šulc, hejtmani a radní krajů, řada poslanců, senátorů a českých europoslanců či vedení KDU-ČSL.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down