05.05.2006 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živočišné produkty nelze prodávat kdekoliv

Místa prodeje živočišných produktů přesně určuje veterinární zákon. Stanoví, že kromě kamenných obchodů lze prodávat živočišné produkty i v tržnicích a na tržištích. Místa, na nichž lze konat trhy k prodeji živočišných produktů schvaluje obec, upozornil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Provozovateli tržnice nebo tržiště pak z § 25 veterinárního zákona vyplývají povinnosti. Musí podle Dubna místně příslušné krajské veterinární správě předložit ke schválení tržní řád, pokud tento řád nebyl vydán formou nařízení obce. Tržní řád musí obsahovat veterinární a hygienické podmínky pro zacházení s živočišnými produkty, pravidla čištění a dezinfekce prostorů, včetně neškodného odstraňování vedlejších živočišných produktů a jiných odpadů a pravidla osobní hygieny osob, které s produkty zacházejí. V případě odstraňování vedlejších živočišných produktů, které nejsou určeny k výživě lidí, musí být při jejich předávání další oprávněné osobě vystaven obchodní doklad.
Dále je provozovatel tržnice nebo tržiště povinen vést evidenci osob, které tam prodávají, upozornil dále Duben. To vše proto, aby bylo zajištěno, že jsou na tržišti prodávány jen zdravotně nezávadné produkty. Tyto všechny podmínky kontrolují orgány státního veterinárního dozoru.
Prodej masa přímo z vozů na místech, která nebyla pro tento účel obcí schválena s absencí schváleného řádu a při nesplnění předepsaných podmínek není možné, řekl Duben. Pokud orgány státního dozoru zjistí, že někdo živočišné produkty prodává nezákonným způsobem, uloží pokutu, fyzické osobě v řádu desetitisíců korun, právnické osobě v řádu statisíců až milionu korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 140MB (28% of 500MB)