S životním prostředím v České republice je spokojeno 57 procent lidí, životní prostředí v místě svého bydliště pak hodnotí kladně dokonce 70 procent Čechů. Kritičtější jsou v obou směrech lidé z Moravskoslezského kraje a z Prahy, naopak příznivěji vnímají situaci lidé z Plzeňského kraje. Vyplývá to ze včera dnes zveřejněného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Podle průzkumu se hodnocení životního prostředí v ČR v posledních deseti letech zřetelně zlepšuje. V roce 2002 s ním bylo spokojeno jen 40 procent lidí. Naopak v hodnocení lokálního prostředí je stabilně kolem 70 procent spokojených, loni to bylo 76 procent.
V místě bydliště lidé nejpříznivěji vnímají dostupnost volné přírody, je s ní spokojeno 84 dotázaných. Velmi dobře Češi hodnotí i kvalitu pitné vody nebo čistotu okolní přírody. Naopak s hustotou silničního provozu v okolí svého domova je spokojeno jen 33 procent lidí. Oproti loňskému roku byl zaznamenán pokles spokojenosti u všech zkoumaných oblastí, v případě hustoty silničního provozu to bylo dokonce o devět procentních bodů.
Pražané jsou méně spokojeni s čistotou okolní přírody, dostupností volné přírody, čistotou ovzduší a povrchových vod, úrovní hluku i hustotou silničního provozu. Podobné hodnocení CVVM zaznamenalo i v Moravskoslezském kraji, s výjimkou dostupnosti volné přírody, které se neodchýlilo od průměru. Lidé z Ústeckého kraje jsou méně spokojeni s čistotu okolní přírody, ovzduší i povrchových vod.
"Hodnocení stavu životního prostředí v místě bydliště se zhoršuje s narůstající velikostí sídla, kde člověk žije, což platí i pro všechny dílčí oblasti životního prostředí zařazené do výzkumu s výjimkou kvality pitné vody," uvedlo CVVM.
Více než tři pětiny všech dotázaných rovněž uvedly, že je zajímají informace o životním prostředí. Stejně jako v předchozích letech ale mezi lidmi mírně převažuje mínění, že je těchto informací nedostatek.
Průzkum se konal od 6. do 13. května, zúčastnilo se ho 1062 lidí.