Životní prostředí nepřijde o peníze z fondů

Životní prostředí letos a příští rok nepřijde o žádné peníze z evropských fondů. Podle ministra Richarda Brabce se jeho resortu podařilo snížit ztrátu na nulu. Řekl to dnes na tiskové konferenci. Ještě na začátku roku přitom hrozilo, že ztráta by mohla dosáhnout celkem až 18 miliard korun. Později se postupně číslo snižovalo. Už loni vraceli Brabcovi předchůdci do Bruselu z operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 7,5 miliardy korun.

Program patřil mezi nejrizikovější. Pro letošek se předpokládala třináctimiliardová ztráta a pro příští rok pětimiliardová. Každý den tak stál 60 milionů korun. "Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí vytvořily všechny podmínky proto, abychom mohli říct, že se podařilo zachránit 18 miliard korun a ztráta z OPŽP byla nula," řekl Brabec.
Letos vydalo MŽP díky zrychleným opatřením téměř 6,5 tisíce rozhodnutí o poskytnutí dotace. Šlo o 41 miliard korun a příjemcům se proplatily evropské dotace ve výši 31,4 miliardy korun, loni to pro srovnání bylo jen 15 miliard.
Ze zachráněných 18 miliard se postavily nebo se připravují například projekty na 230 kilometrů vodovodů, 3500 kilometrů kanalizací a 120 čistíren odpadních vod. Právě s těmi měly dřív obce největší potíže. Zateplena je ale i téměř tisícovka škol a stovka nemocnic. Z peněz se sanují i staré ekologické zátěže a skládky a snižují emise oxidu uhličitého.
Kontrolní systémy certifikovala audity Evropská komise i ministerstvo financí s velmi dobrým výsledkem. Podle šéfa fondu Petra Valdmana se tak finanční závazky vůči EK naplnily. "Neočekáváme, že by EK nepotvrdila ty peníze, které jsme zachránili. Ta pravděpodobnost je minimální," uvedl Valdman s tím, že je nepravděpodobné, aby se v projektech objevily chyby.
Brabec zavedl několik nápravných opatření. Například vyhlásil takzvané rychloobrátkové výzvy, zvýšil tlak na "spící" a zásobníkové projekty. Žadatelé o dotace tak museli schválené projekty zrealizovat a proplatit do konce roku. Problémy s čerpáním podle ministerstva pocházely z dob, kdy se přestaly vyhlašovat výzvy a pomalu se vydávala rozhodnutí o poskytnutí dotace. Výsledek prý "nespadl z nebe", fond v posledních měsících pracoval téměř 24 hodin denně.
Časové prodlevy dohnalo MŽP i v přípravě nového programu, tvrdí Brabec. ČR je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Také Brabec dnes připustil, že OPŽP měl u Evropské komise velmi špatnou pověst. Jen loni ČR nedočerpala 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. První odhady ztrát konkrétně v životním prostředí mluvily v letech 2013 až 2015 dokonce o více než 25 miliardách.
Ministerstvo pro místní rozvoj nedávno odhadovalo, že celkem za končící programové období ČR nedokáže vyčerpat až 40 miliard korun z celkových více než 700 miliard korun, které mělo pro léta 2007 až 2013 k dispozici. Poslední možnost čerpat tyto peníze bude v příštím roce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down