11.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkoušky k odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin jsou již zahájeny

Zemědělci a podnikatelé, kteří zacházejí s přípravky na ochranu rostlin, dostávají pozvání ke zkouškám pro získání osvědčení o odborné způsobilosti. Od začátku letošního roku totiž vstoupilo v platnost ustanovení § 86 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči. Podle něj jsou povinny fyzické a právnické osoby, které užívají přípravky na ochranu rostlin, nebo je skladují a prodávají či provádějí poradenství v této oblasti, zajišťovat tuto činnost odborně způsobilou fyzickou osobou. Uchazeči, kteří tuto způsobilost nemají, se musejí podrobit zkoušce. Termíny zkoušek vypisuje Státní rostlinolékařská správa (SRS), uvedl Bořivoj Zbuzek z této organizace.

Tyto zkoušky se konají komisionálně za přítomnosti pracovníků SRS a zástupce Krajské hygienické stanice, připomněl Zbuzek. Pro zájemce, kteří se chystají vykonat zkoušku byly zpracovány učební texty, které umožňují vhodnou formou přípravu zemědělců na úspěšné složení zkoušky z odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky. Ke zdárnému průběhu přípravy a zajištění jednotného postupu zkoušek jistě přispěje i to, že současně byly vydány také otázky pro písemnou i ústní část zkoušky včetně zkušebního řádu. Uvedené publikace jsou k dispozici na všech oblastních odborech SRS, řekl Zbuzek.
Kromě těchto přehledných a stručných brožur učebních textů organizují rostlinolékaři prostřednictvím České společnosti rostlinolékařské ve všech krajích ČR školení k osvětlení nových problémů spojených s ochranou rostlin. Pro pracovníky s nižším vzděláním, pro které to vyplývá z vyhlášky o odborné způsobilosti na úseku rostlinolékařské péče č. 333/2004 Sb., pořádají na základě pověření ministerstva zemědělství některé zemědělské, respektive zdravotnické školy a pobočky České společnosti rostlinolékařské specializované kurzy. Přehled pověřených subjektů je možno najít na webové stránce MZe na adrese http://www.mze.cz/attachments/Adresy_poverenych_subjektu_MZe_5N09.doc
Informace o zkouškách, odborných školeních či seminářích a kurzech i o učebních textech a zkušebních otázkách získáte na pracovištích Státní rostlinolékařské správy a na webové stránce České společnosti rostlinolékařské na adrese http://www.volny.cz/rostlinolekari/.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down