Zlínský hejtman vyhlásil dnes stav nebezpečí kvůli moru divočáků

Zlínský hejtman Jiří Čunek dnes vyhlásil v kraji kvůli africkému moru prasat stav nebezpečí, zatím s platností do 29. srpna. Další rozhodnutí bude podléhat vládě, řekl Čunek novinářům. Konkrétní opatření se budou týkat katastrů několika měst a obcí na Zlínsku. Mimořádný stav umožní zamořené území lépe chránit a zabránit tomu, aby se nakažení divočáci dostali z ohniska nákazy. Zároveň má zabránit divokým prasatům z okolí vstupu do zasažené oblasti.

"Vymezeným územím jsou katastrální území obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí," řekl Čunek. Ohnisko nákazy na Zlínsku bude částečně lemovat elektrický ohradník, jehož výstavba by měla podle Čunka začít koncem tohoto týdne. Na místech s komplikovaným terénem však nadále zůstanou pouze pachové ohradníky, které myslivci nainstalovali v sobotu 22. července. Lemují zhruba 45 kilometrů dlouhý okruh kolem ohniska nákazy. Zhruba na 100 hektarech navíc nebudou moci zemědělci sklízet úrodu, která jim bude proplacena. Dostatek potravy má podle hejtmana divoká prasata udržet v ohnisku nákazy a zabránit rozšiřování choroby do dalších regionů. Zároveň je nově do oblasti zasažené morem zakázán vstup lidem s domácími zvířaty. Veškerá opatření související s vyhlášením stavu nebezpečí si podle Čunka vyžádají náklady do 15 milionů korun. Zaplatit by je měl stát. V zamořené oblasti veterináři k dnešku nemoc potvrdili u 72 divočáků ze 115 uhynulých.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down