Zlínský kraj podpoří včelaře

Zlínský kraj letos podpoří 50 začínajících včelařů dotací v souhrnné výši 496 300 korun. Tyto peníze jim budou přiděleny z Podprogramu pro začínající včelaře, který Zlínský kraj vyhlašuje od roku 2006. Za tu dobu rozdělil včetně letošního roku asi šest milionů korun, řekla mluvčí hejtmanství Renata Škrobálková.

"O dotaci mohli žádat začínající včelaři působící a trvale bydlící na území Zlínského kraje. Finanční podpora je směrována na nákup zdravého včelstva a moderních nástavkových úlů, které umožňují snadnější ošetřování včelstev a eliminaci možných příčin moru včelího plodu i dalších parazitárních onemocnění," uvedl krajský radní pro zemědělství František Čuba (SPOZ).  Mezi hlavní cíle programu patří podle Škrobálkové rozšíření počtu mladých včelařů, omlazení členské základny a investování do lokalit, kde se zatím včelstva vůbec nevyskytují. Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u 80 000 druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny. Bez včel by vymizelo asi 20 000 druhů. Med a vosk dělá jen deset procent užitku, zbytek připadá na opylování přírodních a kulturních rostlin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down