28.01.2020 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlínský kraj podpořil loni včelaře více než 1,4 milionu korun

Zlínský kraj podpořil loni včelaře více než 1,4 milionu korun. Peníze rozdělil mezi 151 žadatelů, řekl včera novinářům hejtman Jiří Čunek. Podpora, kterou kraj poskytuje každoročně, je určena současným i začínajícím včelařům, peníze znovu mohli využít na pořízení vybavení.

Dotace slouží zavedeným včelařům k obměně starých úlů nebo k zvýšení počtu včelstev. Začínající včelaři si za poskytnuté prostředky mohou nakoupit základní výbavu. "Podpora obnovy včelího díla je jednou z možností boje s morem včelího plodu," uvedla krajská radní Margita Balaštíková. O dotace mohli opět zažádat zájmoví včelaři ve věku minimálně 18 let, kteří mají trvalé bydliště ve Zlínském kraji. Hejtmanství pomáhá včelařům dotacemi na nákup vybavení od roku 2006. Jen v letech 2017 a 2018 podpořil kraj 366 včelařů celkovou částkou 3,49 milionu korun. Letos mezi ně plánuje rozdělit 1,2 milionu korun. Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u 80 tisíc druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny. Bez včel by vymizelo asi 20 tisíc druhů. Med a vosk dělá jen deset procent užitku, zbytek připadá na opylování přírodních a kulturních rostlin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down