Zlínský kraj připravil projekt, který pomůže s ochranou včelstev v příhraničí. Krajští radní schválili na příští rok projekt Společným krokem včelím rokem, který bude ve Zlínském i Trenčínském kraji. Zaměří se nejen na vzdělávací aktivity pro děti předškolního a mladšího školního věku, ale především na vzdělávání včelařů, kteří se v současnosti potýkají s rekordními úhyny včel. Sdělila to mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.
Chystají se například besedy pro děti, workshopy pro včelaře i zpracování vzdělávacích materiálů. "Spolupráce napříč regiony nám dává možnost řešit společné výzvy mnohem efektivněji a s větším dopadem. Tento projekt je dobrým příkladem, jak můžeme spojit síly ve prospěch krajiny a koordinovaně přistupovat k prevenci nemocí i péči o včely," uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Tomáš Chmela. Rozpočet projektu je přes milion korun, předpokládaná evropská dotace bude 810.000 korun. Zbytek zaplatí Zlínský kraj. Partnerem projektu je Slovenský svaz včelařů.
Zlínský kraj také podporuje začínající i již zavedené včelaře. Peníze mohou využít nejen na pořízení vybavení a ochranných pomůcek, ale i na nákup osiva či sazenic medonosných rostlin. Od roku 2017 do loňska podpořilo hejtmanství 1063 projektů včelařů částkou 10,719 milionu korun. Předloni kraj v zahradě Čiperovy vily ve Zlíně umístil tři vlastní včelí úly.
Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování desítek tisíc druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné. Bez včel by značná část z nich vymizela. Užitečné jsou i díky medu a vosku, které produkují.*