Zlínský kraj proplatí žadatelům škody způsobené bobrem a vydrou

Zlínský kraj proplatí pěti žadatelům škody způsobené bobrem evropským a vydrou říční. Uvolněná částka přesahuje 100 000 korun. Ve třech případech jde o škody způsobené bobrem na ovocných stromech v celkové výši 22 901 korun, v dalších dvou se jedná o škody způsobené vydrou na rybách v celkové výši 79 671 korun. Uvedla to krajská radní Margita Balaštíková (ANO).

"Částky nám jdou nahoru, protože původně šlo pouze o vlka a bobra. Nyní jsou největší škody způsobovány vydrou říční. Je to samozřejmě na rybách, kdy ona opravdu dokáže zničit celý produkční rybník. Je to dáno tím, že vydra vykousává pouze měkké části živočichů," uvedla Balaštíková.
Zatímco původně podle ní šlo o velice krásný akt záchrany zvláště chráněného druhu živočicha, nyní už považuje vydru za přemnoženou. "Určitě se tím budeme muset zabývat," sdělila radní.
Náhrady za škody způsobené chráněnými živočichy proplácí krajský úřad dlouhá léta. Předloni to bylo necelých 300 000 korun, loni už se částka vyšplhala na 590 000 korun. Podle Balaštíkové jde většinou o škody způsobené vlkem na ovcích, bobrem na ovocných stromech, okrasných dřevinách a lesním porostu či vydrou na rybách. Kraj dříve proplácel i vysoké škody způsobené kormorány. Peníze hejtmanství dostává ze státního rozpočtu.
Žadatel o náhradu musí žádost podat krajskému úřadu do deseti dnů od zjištění škody. V případě škody způsobené na zvířatech musí současně dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Vznikla-li škoda na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem ochrany přírody Agentura ochrany přírody a krajiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down