Zlínský kraj rozdělí letos mezi včelaře více než milion korun, podpoří 102 včelařů

Zlínský kraj rozdělí letos mezi začínající i již zavedené včelaře 1,198 milionu korun. Podpoří 102 včelařů. Včelaři mohou peníze využít nejen na pořízení vybavení a ochranných pomůcek, ale i na nákup osiva či sazenic medonosných rostlin, sdělil Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.

Med ve sklenicích

Význam včel

"Včely mají obrovský význam pro rostliny, a tím pádem pro celý náš ekosystém. Dotace pomohou včelařům zvýšit kvalitu včelstev a také obměnit a navýšit počet úlů a včelstev ve Zlínském kraji. Kromě finanční pomoci se sami snažíme jít příkladem a včelařství propagovat," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Zlínský kraj loni v létě umístil tři včelí úly v zahradě zlínské Čiperovy vily. Včely opylovávají nedaleký sad a zahrádkářskou osadu. V jednom z úlů je nainstalovaná webkamera, díky které mohou lidé mimo zimní klidové období sledovat dění ve hmyzím společenství. Video mohou využít například učitelé při hodinách biologie.

Dotační program pro včelaře

Dotační program pro včelaře vypisuje kraj od roku 2017. "Za tu dobu byla včetně letoška z krajských peněz podpořena téměř tisícovka projektů v celkově hodnotě dosahující bezmála deset milionů korun," uvedl Vandík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down