Zlínský kraj uvolní 3,4 milionu korun na zmírňování následků sucha v lesích

Zlínský kraj uvolní 3,4 milionu korun na zmírňování následků sucha v lesích. Dnes to schválili krajští zastupitelé. Dotace hejtmanství rozdělí mezi osm žadatelů, řekla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. Loni hejtmanství z programu vyplatilo 1,75 milionu korun, peníze tehdy pomohly spolufinancovat šest projektů.

V pomoci budování opatření na udržování vody v lesích se Zlínský kraj podle náměstkyně hejtmana angažuje už několik let. "Změny klimatu totiž nejsou jen o tání ledovců nebo rozšiřování pouštních oblastí. Mají reálný dopad i na českou a moravskou krajinu. Od roku 2017 proto kraj podpořil více než tři stovky projektů na boj proti dopadům sucha v lesích a budeme v tom pokračovat nadále," uvedla Ančincová. Z programu je možné financovat rekonstrukce a doplnění objektů pro odvodnění cest, jako jsou drenáže, trativody, propustky, pramenné jímky, vsakovací objekty, protipožární nádržky. Dále je možné z příspěvků hradit ostatní části stavby nutné pro zajištění stability cesty, například opěrné a zárubní zdi nebo úpravy zářezových i násypových svahů včetně jejich protierozní ochrany. Dotace lze čerpat také na stavební a technická opatření k zachování nebo zlepšení kvality vody v povodí vodárenských nádrží. Na úpravy zaměřené na usměrňování odtoku a vsakování vody v lesích poskytl Zlínský kraj od spuštění podpůrných programů do konce roku 2022 přes 26 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down