09.07.2019 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlínský kraj vyplatí peníze za škodu způsobenou medvědem

Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům ze Vsetínska škodu 31 tisíc korun, kterou jim na přelomu dubna a května způsobil na včelstvech a úlech medvěd hnědý. Novinářům to řekl hejtman Jiří Čunek. Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě, peníze dostává ze státního rozpočtu.

Zprávy o výskytu medvědů hnědých ve Zlínském kraji se po delší odmlce znovu objevují od loňského září. Jen za loňský rok nechalo hejtmanství na náhradách za škody způsobené těmito šelmami vyplatit přes 170 tisíc korun. Krajský úřad vyplácí náhrady za škody způsobené také dalšími zvláště chráněnými živočichy. Ročně jde obvykle o statisíce korun, za celý loňský to bylo bezmála 650 tisíc korun. "Většinou jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, kormoránem či právě medvědem," uvedla krajská radní Margita Balaštíková, která zodpovídá za životní prostředí a zemědělství. Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona. Žadatel musí podat žádost do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a také dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Pokud se škoda stane na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem Agentura ochrany přírody a krajiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down