Zlínský kraj vyplatí více než 350 tisíc korun za škody způsobené medvědem

Zlínský kraj vyplatí na náhradách za škody způsobené loni medvědem hnědým přes 350 tisíc korun. Úřadu zbývá vyplatit náhrady posledním čtyřem žadatelům ve výši 28 010 korun, řekl hejtman Jiří Čunek.

"Konečná výše vyplaceného odškodného tak celkově dosáhne 351 269 korun a odškodněných žadatelů bude celkem 25. Jde o kompenzaci za škody, které medvěd způsobil na včelstvech, úlech, ovcích i jiných hospodářských zvířatech," uvedla krajská radní Margit Balaštíková. Všechny škody medvěd ve Zlínském kraji způsobil od 13. září do 30. listopadu loňského roku. Medvěd se pohyboval zejména na Vsetínsku. Choval se netypicky, chodil do blízkosti lidských obydlí a ztrácel plachost. Ochránci přírody na něj nastražili odchytovou klec, medvěda se však nepodařilo přilákat. Čunek již dříve uvedl, že medvěd se již v kraji nepohybuje, buď odešel, nebo byl zastřelen. Lidé mají na náhradu škody, způsobené zvláště chráněnými živočichy, nárok ze zákona. Peníze dává stát prostřednictvím kraje. Žadatel musí podat žádost do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a také dodat protokol o ohledání veterinárním lékařem a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. Pokud se škoda stane na území chráněné krajinné oblasti, je příslušným orgánem Agentura ochrany přírody a krajiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down